Dieta dle krevní skupiny. Jak funguje a jaké má výsledky?

Originální diety jsou v současnosti velmi populární a lidé se často předhánějí v jejich zkoušení. Setkat jste se už mohli s barevnou dietou, dělenou stravu a podobnými nápady. Co ale možná neznáte, je dieta podle krevní skupiny. Její účinnost obhajují i někteří lékaři a mají pro to své důvody.

Dieta, kterou se zabýval Peter D’Adamo

Tato metoda není žádnou novinkou, jelikož byla na svět vynesena již v roce 1996. V dnešní době si opět získala své příznivce, kteří věří v její pozitivní účinky. Hlavní myšlenka není složitá. Někteří vědci, lékaři a uživatelé se jednoduše domnívají, že krevní skupiny vyžadují rozdílnou stravu díky rozdílnosti antigenů na červených krvinkách.

Jaký jídelníček by dle této teorie vyhovoval právě vám?

Krevní skupina A by měla být dle této diety a jejího zakladatele ukázkovým příkladem vegetariána. Konzumace různých druhů ovoce, zeleniny, semen a ořechů je nejlepší možností. Naopak by se jedinci s touto krví měli vyvarovat červeného masa a velmi tučných jídel.

Skupině B prospívá konzumace různých druhů masa, mimo kuřecí a vepřové a dále konzumace živočišných výrobků. Naopak těmto lidem příliš nesvědčí mořské plody nebo zrající sýry.

Třetí skupina je spojením a označuje se jako AB. Konzumovat by měla potraviny rostlinného i živočišného původu s občasným obohacením jídelníčku mořskými plody.

Krevní skupina 0 je často označována také jako „lovec“. Všechny druhy masa jsou v jejím jídelníčku vítané společně s ovocem a zeleninou. Naopak vyvarovat by se měli výrobkům, které obsahují lepek.

Jedná se o spolehlivé stravování?

Bohužel se o účinku této diety vedou stále spory a lékaři se nemohou dohodnout. Většina však tvrdí, že tato dieta může zabránit projevu civilizačních chorob, jelikož ani jeden z jídelníčků nepodporuje přílišnou konzumaci cukru a je založen na pestré stravě. Kromě toho vás tato dieta nedonutí hladovět a možná při ní vyzkoušíte i potraviny, které byste obyčejně nevyhledávali.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments