Bobkový list dokáže spravit i nenávratně zbarvené oblečení. Už mě zachránil nejmíň stokrát

Vložili jste vy nebo někdo z vaší domácnosti do pračky několik kousků různobarevného oblečení a jeden z nich pustil barvu a zabarvil ostatní? Existuje jednoduchý trik, jak to zkusit vrátit a oblíbené oblečení zachránit. Vyzkoušíte ho?

Když se praní nepovede

Stalo se to snad každému z nás a není to žádná ostuda – omylem nebo nevědomostí jsme spolu vyprali věci, které se navzájem obarvily. Často se to pak stává tehdy, když perou třeba děti nebo ten člen domácnosti, který praní nemá běžně na starosti. V takovou chvíli má člověk opravdu vztek, zvlášť když se obarví takový kousek oblečení, který jsme měli rádi nebo který byl drahý.

Vyzkoušejte bobkový list

Abyste to měli s co nejmenší prací, zkuste přidat bobkový list rovnou do bubnu pračky. Vložte je do sáčku na praní nebo do jiného hadrového sáčku a obarvené věci s tím vyperte. Nepříjemné zbarvení by mělo ustoupit.

Pokud to nepomůže, vyzkoušejte ještě oblečení vyvařit v odvaru z bobkového listu. Připravte si klasický odvar – do velkého hrnce vložte několik lístků bobkového listu a přiveďte k varu. Méně náchylné kousky oblečení můžete v tomto odvaru rovnou vyvařit. V případě těch jemnějších nechte odvar vychladnout a poté do něj vložte obarvené oblečení – klidně na několik hodin. Nakonec kousky oděvů klasicky vyperte.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda, sůl, citron

V případě, že se oblečení neobarvilo v pračce od jiného oděvu, ale objevily se na něm skvrny například od vína nebo od ovoce, zkuste sáhnout po dalších přírodních čistidlech. Třeba sůl, kterou nanesete na skvrnu od červeného vína, má schopnost barvu vytáhnout a oblečení zachránit. Skvrny na bílém oblečení zase může vyřešit kyselina citronová nebo jedlá soda, které mají bělicí účinky – ostatně můžete je klidně přidávat i k běžnému praní bílého prádla, rozhodně mu neublíží a ještě pomůžou odmastit vnitřek pračky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments