V Americe čistí gauč pomocí pokličky na hrnec. Až zjistíte důvod, budete to dělat také

Pohovku či křesla často dáváme čistit k profesionálům, i když bychom to možná zvládli sami doma. Jestliže chcete ušetřit za čisticí služby, vyzkoušejte čištění gauče s pomocí několika zajímavých nápadů a prostřednictvím běžně dostupných surovin.

Důležité je čistit pohovku průběžně a hned

Pokud budete čištění pohovky či křesel dlouhodobě zanedbávat, dá vám to potom zabrat dvakrát tolik a opravdu se možná bez pomoci profesionálů neobejdete.

Proto je důležité se věnovat úklidu pravidelně – gauč alespoň vysávat a jednou za čas ho vyčistit „na mokro“.

Zásadní také je odstraňovat skvrny, jakmile se objeví. Tedy dříve, než se zažerou do struktury textilie. Skvrny od červeného vína či od ovoce lze často odstranit solí, světlé textilie zase můžete zkusit vybělit pomocí jedlé sody nebo kyseliny citronové.

Velké plochy můžete zkusit vyčistit pomocí poklice

Připravte si domácí čisticí prostředek – v půl litru horké vody rozpusťte klasický čistící prostředek, lžíci jedlé sody a 100 ml lihu. Vše dobře promíchejte a vytvořte tak vlastní čistidlo. (U dražších kusů nábytku a u pohovek s citlivějšími potahy se ujistěte, zda je vhodné je čistit právě takovým roztokem).

Namočte do roztoku čistý hadřík a ten poté upevněte na poklici. S tou začněte přejíždět po větších plochách pohovky. Díky podtlaku začne hadřík nasávat nečistoty, zároveň se tak vyhnete případnému poškození z toho, kdybyste povrch drhli kartáčem. Stejný roztok však můžete použít například i s jemnější kartáčkem nebo zkusit vyčistit gauč jen hadříkem namočeným v tomto čistidle.

Zdroj: YouTube

Vyrobte si vlastní potahy

Jestliže se o svou pohovku hodně bojíte, můžete si zkusit ušít vlastní potahy na gauče – takové, které se vám líbí. Když jich budete mít několik, můžete je střídat podle nálady nebo třeba podle příležitosti. Díky potahům může váš obývací pokoj vypadat pokaždé jinak – a neustrnete tak ve stereotypu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Food52, HomesandGardens

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments