Boj proti zdražování. Každý dospělý má dostat 12 tisíc a dítě 6. Má to ale jeden háček

Zdražování veškerého zboží i služeb začíná být již neúnosné. Lidem nestačí jejich výplaty, aby uhradily potřebné výdaje, které navíc neustále stoupají a nezdá se, že by měly přestat. Je už naprosto evidentní, že stát bude muset lidem pomoci. To však neplatí pouze o České republice, ale i řadě jiných evropských zemí.

Takto se pomáhá

Pojďme se tedy podívat na to, jak pomáhá lidem sousední Rakousko. To se rozhodlo problém zdražování řešit razantním zákrokem, který však přijde státní rozpočet na šest miliard korun, tedy přibližně 150 miliard korun.

Pro jednotlivé občany to bude mít jednoznačné pozitivní dopady. Každý dospělý má totiž dostat jednorázově částku ve výši 500 EUR a každé dítě potom 250 EUR. V českém vyjádření jde o 12,5 tisíce, respektive šest tisíc.

To ale není ani zdaleka všechno. Rakušané budou diferencovat občany s vyššími potřebami. Například ti, kdo nemají zaměstnání, případně důchodci s nízkým důchodem dostanou dalších 300 euro, tedy nějakých 7,5 tisíce korun. Rodiny se potom mohou těšit ještě na speciální příspěvek ve výši 130 euro na dítě. Společnostem potom mají být kompenzovány vysoké náklady na energie.

Foto: Shutterstock

Češi o poznání skromněji

Háček je tedy v tom, že tato opatření, která lidem skutečně pomohou, nechystá Česká republika, nýbrž sousední Rakousko. To má přitom v rámci Evropské unie jednu z nejnižších inflací. Pravda, 8,1 % je i tak vysoké číslo, ale v porovnání s českými 16 % je to polovina.

Oproti tomu český stát chystá opatření o poznání skromnější. Rodiny se mohou těšit pouze na 5000 korun za každé dítě. Ve hře je také úsporný tarif na energie, ale ten bude pravděpodobně jen velmi skromný.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
2 let

Jiné evropské země mě nedrásají, jako je nedrásají nějací Čecháčci.