Nikdy nesmíte dát do myčky tyto věci. Drtivá většina lidí tuto chybu přesto dělá

Myčka nádobí přestavuje v kuchyni obrovského pomocníka, bez kterého si dnes jen těžko umíme představit každodenní život. Málokterý přístroj v domácnosti šetří tolik času, ale také vody. Navíc je to v podstatě čistá práce. Už nemusíte trávit dlouhý čas tím, že se pokoušíte vymýt připálené pánve a další špinavé nádobí, což rozhodně není příjemná činnost.

Princip myčky nádobí spočívá v mytí vysokým tlakem vody, který produkují trysky. To se zkombinuje s velmi agresivními látkami obsaženými v čistících prostředcích, ať už to jsou tablety nebo prášek. To už tak trochu indikuje věci, které bychom do myčky neměli dávat.

Pozor na ostré předměty a nálepky

Předně jde o ostré předměty, jako jsou nože, struhadla nebo třeba škrabky. Působením vysokého tlaku vody a čistidel totiž dochází k jejich ztupení. To se pochopitelně nestane po prvním mytí, ale pakliže to budete praktikovat dlouhodobě, bude vaše kuchyňské nádobí dosti tupé.

Problematické jsou rovněž nejrůznější plastové misky a další nádoby, které se v kuchyni používají stále častěji. Pokud jde totiž o méně odolný plast, mohou se vám v myčce zdeformovat, případně začít uvolňovat nepříjemné látky. Do myčky byste měli dávat jen takový plast, jehož označení to dovoluje.

Pozor si dejte také na předměty, na kterých jsou nalepené různé štítky. Chcete třeba použít sklenici od okurek? To jistě můžete, ale nejprve byste měli zajistit odstranění polepu, a to včetně lepidla. Štítky se totiž v myčce odlepí a mohou ji poničit, pokud se dostanou tam, kam nemají.

Foto: Adobe Stock

Žádné nepřilnavé povrchy ani zdobení

Mnoho lidí dává do myčky také teflonové pánve. To je ale chyba, protože tento a další nepřilnavé materiály tam rozhodně nepatří. Agresivní přípravky totiž vedou k tomu, že se tyto moderní materiály poškozují a odlupují.

Do myčky nepatří ani starší nádobí třeba po babičce, které je obvykle velmi zdobené. Tehdy ještě výrobci žádné myčky neznali, a tak se vám při jejím použití stane pouze to, že se vám z takového nádobí zdobení postupně smyje.

Foto: Adobe Stock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments