Bolí vás kolena? Klouby je třeba posílit

Bolest kloubů je častý příznak jejich opotřebení ve vyšším věku nebo po letech náročného sportu. Často se však objevuje i u mladších jedinců, a to právě kvůli nedostatečné péči. Pokud se vaše kolena ozývají stále častěji, vyzkoušejte několik rad, které vám pomohou bolest utlumit. V některých případech se může jednat  závažná onemocnění, avšak často postačí jen upravit jídelníček a životní styl.

Vyzkoušejte nenáročné cviky, které nezatěžují kolena

Jestliže jste milovníci sportu a nedokážete si svůj den bez pohybu představit, lze si najít i sport, který je méně náročný na klouby. Zkuste si svůj volný čas zpříjemnit plaváním, procházkami nebo jógou. Naopak se snažte vyhnout náročným aktivitám, jako je skákání přes švihadlo, rychlý běh nebo tenis.

Čím si zpestřit jídelníček?

Do běžně konzumovaných potravin zahrňte ty, které mají vyšší obsah kolagenu, kyseliny hyaluronové, vitamínu C, Vitamínu D a omega-3 mastných kyselin. Tyto prospěšné látky získáte jen z vyvážené a pestré stravy. Nesnažte se všechny chybějící látky nahradit produkty z lékárny, ale spíše si sestavit prospěšný jídelníček. Přiměřeně konzumujte maso, zeleninu, ovoce, různé druhy příloh a vše doplňujte o dostatečný pitný režim.

Když prevence nepomáhá

Pokud jste pro své klouby udělali maximum a stejně vás jejich bolest dostihla, nezoufejte. Existují doplňky stravy, s pomocí kterých si můžete ubrat pár let. V lékárně nebo u svého lékaře se poraďte, jaký kloubní přípravek by pro vás byl nejvhodnější a nezapomeňte se informovat i o bezpečném dávkování. Doplňky stravy užívají i někteří sportovci, aby svým kloubům vynahradili silové  a náročné tréninky.

Dbejte na vhodnou obuv a podpatky noste jen výjimečně

Boty jsou jednou z věcí, za kterou je dobré si připlatit. Není třeba hledět na známou značku, ale spíše na boty bez podpatků s kvalitní stavbou, které vás při chůzi udrží ve správném postoji. Díky tomu budete šetřit vaše klouby a vyhnete se budoucím problémům.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.