Nebezpečné mýty o vyšetření mamografem. Nevěřte všemu, co se říká

Vyšetření mamografem je především pro ženy, které na něm ještě nikdy nebyly, jedním velkým strašákem. Některé si myslí, že je značně bolestivé, jiné zase věří tomu, že může způsobit rakovinu štítné žlázy. Za vzniklé obavy mohou především hojně rozšířené povídačky, které se k vyšetření mamografem pojí a které nejsou zpravidla vůbec založené na pravdě. A co vy? Také věříte všemu, co se kde šustne a své první návštěvy v mamografické poradně se děsíte jako čert kříže?

Vyšetření mamografem a mýty, které se k němu pojí

Vyšetření mamografem se zpravidla používá jako forma preventivního opatření, díky kterému lze odhalit rakovinu prsu. Ta ročně postihne necelé 2000 žen napříč všemi věkovými kategoriemi. Nutno zmínit, že pokud se na nemoc přijde včas (například za pomoci mamografu) lze až už 90 % nemocných dosáhnout úplného vyléčení.

Mamografie představuje vyšetření prsů, které se netýká pouze žen, i když na něj dochází častěji, ale samozřejmě i mužů. K vyšetření se využívá měkké rentgenové záření. U žen nad 40 let se provádí pravidelně, je-li potřeba vyšetřit mladší ženy, používá se zpravidla ultrazvuk, protože jsou jejich mléčné žlázy ještě mladé a dostatečně viditelné. Nad 45 let je pak vyšetření mamografem jednou za dva roky hrazeno pojišťovnou.

Co se povídá a není pravda

Nyní se dostáváme k tomu, co se o mamografu často říká, čemu ženy kolikrát naivně věří a co ve skutečnosti vlastně vůbec není pravda.

  • Mamografické vyšetření hodně bolí

    Jako první asi ten vůbec nejrozšířenější mýtus, který mnoho žen děsí. Měli byste vědět, že vyšetření sice může být lehce bolestivé, především pak u žen, které mají před menstruací, rozhodně se ale nejedná o bolest takové intenzity, že byste se během vyšetření zhroutily. Za vyšší bolestivost může prosáknutí prsní žlázy spojené s výkyvem hormonů, rozhodně se ale není čeho bát – i kdyby vyšetření bolelo, dá se to vydržet.

  • Může způsobit rakovinu štítné žlázy nebo prsu

    Ani tohle není pravda, i když se to docela často říká. Přístroj pro vyšetření sice vydává záření, kterého je ale jen velmi malé množství, jež rozhodně nemůže být příčinou vzniku rakoviny – a to ani rakoviny prsu, ani rakoviny štítné žlázy.

  • Je zbytečné

    Pokud jste se drželi představy, že je vyšetření mamografem zbytečné a že postačí třeba onen zmiňovaný ultrazvuk, pak jste věřili další rozšířené povídačce. Skutečnost se má tak, že ultrazvukem lze mamografické vyšetření doplnit, nemůže jej ale nahradit.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.