Bouráme tabu: víte, jak správně pečovat o ženské intimní partie?

Pro ženy je důležité dodržovat zásady správné intimní hygieny, která je důležitá pro dospělé ženy, dospívající slečny, ale i dívky předškolního věku. Pouhé mýdlo rozhodně nestačí. Důkladná hygiena intimních partií chrání naše zdraví a udržuje rovnováhu vaginální flóry. Jaké používat přípravky a čeho se vyvarovat?

Péče o intimní partie od narození

Už malé holčičky by měly maminky naučit správně pečovat o intimní partie. Při každodenní koupeli je třeba od sebe lehce oddálit stydké pysky a jemně je omýt včetně oblasti poševního vchodu. Vždy je lepší voda než hygienické vlhké ubrousky. Vždy je nutné genitálie oplachovat od vyústění močové trubice směrem ke konečníku, nikdy ne opačně. To už pak platí po celý život, i v dospělosti.

Používejte jen přípravky pro intimní hygienu

Speciální prostředky pro intimní hygienu jsou oproti mýdlu vhodnější. Parfemovaná mýdla přirozenou mikroflóru vagíny oslabují a nepřátelské bakterie i kvasinky se přemnožují. Látky v intimních gelech zamezují vstupu škodlivých mikroorganismů do poševní oblasti, udržují kyselé prostředí a snižují vysychání. Při vaginální infekce zvolte přípravky obsahující probiotika, prebiotika a složky pro úpravu pH.

Raději sprcha než vana

Koupel ve vaně je úžasná relaxace, ale pro intimní hygienu je mnohem vhodnější preferovat sprchu před vanou. Nepoužívejte k otírání intimních partií různé houbičky či žínky, ale použijte proud vody ze sprchy. Sprchu si vždy dopřejte také před sexem i po pohlavním styku.

Pozor na koupání ve veřejných prostorech

Veřejná koupaliště, bazény i wellness pokaždé představují jisté potencionální riziko různých vaginálních infekcí. Předejít jim můžeme zejména tím, že se ihned po koupání vždy důkladně osprchujeme včetně našich intimních partií.

Hygiena v období menstruace

Sex během menstruace přináší zvýšené riziko infekce. Hygienické vložky každé 2 až 4 hodiny, jinak dochází k množení škodlivých bakterií. Tampóny používejte jen výjimečně, měňte je každé 2 až 3 hodiny a nikdy s nimi nespěte. Mohou vám způsobit infekce, ale i syndrom toxického šoku, což je potenciálně smrtelné onemocnění. Během infekce tampóny nepoužívejte, mohou situaci ještě zhoršit.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.