Bradavice už nikdy více. Jak se jich zbavit?

Kdo zažil, tak ví, jak dokážou bradavice potrápit. Proč a jak vznikají? Jak lze bradavice nejlépe odstranit? Do jaké míry je možné si sami pomoci a kdy je nezbytné vyhledat pomoc kožního lékaře?

Co jsou a proč vznikají bradavice?

Jedná se o nezhoubné virové výrůstky na kůži, které jsou způsobeny lidským papilomavirem HPV. Bradavice mohou růst kdekoli na kůži, jejich povrch je zrohovatělý a drsný. Přenáší se přímým dotykem, kdy do podkoží může virus proniknout i v případě malého poranění, rozmáčenou pokožkou vodou či potem, místem s ekzémem nebo jinak oslabenou pokožkou. Proto během léčby je doporučeno posilovat imunitu. Mezi typická místa přenosu patří především koupaliště, sauny, veřejné bazény, sprchy apod.

Jak na úspěšnou léčbu bradavic?

I když léčit lze různě, ať už svépomocí či za pomoci odborníka, podstatou každé léčby je, aby došlo k odstranění či poškození kůže v místě, kde bradavice je. Přípravky na bradavice je nutné aplikovat pouze na ně, nikdy ne na zdravou kůži v jejich okolí. Je třeba počítat i s tím, že léčba může být zdlouhavým procesem a je nutné se obrnit trpělivostí. Někdy může trvat týdny a jindy i měsíce, než se zcela nepříjemné bradavice zbavíte.

Prvním krokem je vždy snaha zbavit se bradavic bez návštěvy kožního lékaře. Zde lze vyzkoušet osvědčený česnek, který se nakrájí na plátky a poté vloží do uzavíratelné skleničky, zalije octem a nechá v chladu po dobu jednoho týdne. Vždy na noc se přiloží jeden plátek česneku na bradavici a upevní, můžete použít například náplast. Tento proces se opakuje, dokud bradavice nezmizí.

Rovněž lze na bradavici přiložit kousek banánové slupky a to vnitřní stranou ke kůži, opět připevnit náplastí. Bradavice by měla postupně mizet. Místo banánové slupky lze použít a zkusit plátek citronu, který ponecháte na bradavici do té doby, dokud nevyschne. Je třeba také několikrát opakovat. Účinné je taktéž potírání bradavice šťávou z vlaštovičníku. Místo něj můžete použít i propolis. Pokud se nedaří a léčba nepomůže, bradavic je více a mohou se objevovat i na dalších místech, v tomto případě je třeba navštívit kožního lékaře.

Prevence aneb jak předejít výskytu bradavic

Vzhledem k výše uvedenému způsobu přenosu, je vhodné používat obuv ve veřejných sprchách, bazénech, šatnách, saunách, koupalištích apod. Všechny boty pravidelně dezinfikovat. Podporovat imunitní systém, v tomto směru pomůže dostatek vitamínů, minerálů, ale také například rakytník, echinacea apod.

Nikdy nenavštěvovat veřejné bazény, koupaliště, sauny apod. v případě, že máte bradavici, aby se virus nemohl dál přenášet.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.