Brambory uvařím rychleji než ostatní. Je za tím skvělý trik, který vám prozradím

Uvařit brambory není žádná věda. Ano, i začátečník zvládne uvařit brambory tak, aby byly poživatelné, pokud ale toužíte po tom, aby vaše vařené brambory chutnaly co nejlépe, a navíc se vařily co nejkratší dobu, pak jste tady správně.

Brambory z hlediska výživy

Brambory samotné jsou relativně málo kalorické, obsahují vitamíny C a B6 a také některé minerály. Jsou prospěšné pro kosti, srdce a pokožku. Posilují naši imunitu, působí protizánětlivě a díky jejich účinku na metabolismus nám dokáží pomoci také při hubnutí.

Jak uvařit brambory?

Brambory omyjeme, oloupeme, zbavíme veškerých vad a nakrájíme. V rychlovarné konvici si uvaříme vodu, tu pak nalijeme do kastrolu, osolíme, případně přidáme kmín a přivedeme k varu. Jakmile voda začne vřít, hodíme do ní brambory. Plamen ztlumíme, hrnec přiklopíme pokličkou a necháme cca 10-15 minut vařit. Vidličkou můžeme zkontrolovat, zda jsou brambory hotové. Jakmile ano, slijeme z nich vodu.  

Zázračný trik na urychlení vaření brambor

A jak zní magický návod slavného šéfkuchaře na ještě rychlejší přípravu vařených brambor? Jakmile brambory oloupete, vložte je do nádoby se studenou vodou. V té je nechte chladit klidně několik minut. Studená voda totiž způsobí uvolnění škrobu. Brambory tak budou nejen dříve uvařené, ale navíc také chuťově lepší.

Foto: Shutterstock

Další tipy

  • Pokud stav brambor dovolí, vařte je raději ve slupce. Zachovají si tak více prospěšných látek.
  • Brambory vždy vaříme na mírném plameni a přiklopené pokličkou.
  • Doba varu závisí od velikosti a odrůdy hlíz. Obecně platí, že rozkrájené brambory budou ve středním hrnci od bodu varu hotové za 10 minut.
  • Brambory po dovaření slijeme hned. Necháme-li je ve vodě déle, přijdou o vitamíny a minerály.
  • Po slití vody brambory můžeme ponechat v hrnci, ale už je nepřiklápíme pokličkou. Ovlivnilo by to chuť a strukturu.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments