Chytří Češi už nechodí na houby do lesa. Vzal jsem plastovou láhev a rostou mi doma celý rok

Češi jsou národem houbařů, houby prostě milují a každý podzim plní české lesy. Škála těch, které si vybírají je neskutečně široká. Najdete mezi nimi hřiby, lišky, holubinky i další druhy. Máte-li rádi a chcete-li si je dopřávat v průběhu celého roku, zkuste nejnovější způsob, jak si je vypěstovat doma.

Nejoblíbenější houby

V obchodech velmi často najdete hlívu, žampiony nebo jiné druhy hub. Máte-li chuť si je ale dopřávat pravidelně čerstvé, vypěstujete si je sami doma. Do této nové zkušenosti se zamilujete a ještě ušetříte. Můžete vypěstovat různé druhy, nejvhodnější k tomu je ale hlíva ústřičná. Je ideální k domácímu pěstování nejen na kmeni stromu, ale i v plastové láhvi. Pyšní se také zdravotními benefity a úžasnou chutí.

Jde to v plastu

K jejímu pěstování budete potřebovat plastovou láhev. Ta by měla být průhledná. Následně si vyberte nůžky, nůž, kávovou sedlinu, slámu, zvlhčovač a mycelium. Poslední jmenované znáte především pod názvem podhoubí. Je to shluk propletených vláken, které tvoří houby a které jsou základem pro růst houby.

Vlákna mají nejčastěji bílou barvu. Najdete ho ve většině bio prodejen a zahradách. Některé specializované obchody prodávají sety pro pěstování hub.

Foto: Shutterstock

Příprava

Začněte rozstřihnutím láhve na dvě části asi v jejích dvou třetinách. Láhev by měla být v dobrém stavu. Na dno umístěte podhoubí, poté přidejte kávovou sedlinu a slámu. Kávová sedlina musí mít asi 60 až 65% vlhkost. Hraje zde totiž roli substrátu. Na ustřiženou část nasaďte vršek. V láhvi udělejte menší dírky, kterými by bylo možné „rostliny“ zavlažovat. Do hrdla vtlačte vatu. Díky tomu umožníte dostatečné ovzdušnění, ale neumožníte, aby se dovnitř dostaly škodliviny.

Rostoucí houby

Balíček umístěte na tmavé a vlhké místo. Ideální pro to je sklep, garáž nebo skříň. Teplota ale musí být mezi 20 až 24 stupni. Počkejte 2 až 3 týdny, během kterých budete pečlivě střežit míru vlhkosti. Podhoubí by se mělo rozrůst do všech částí houby.  Vnitřek celý zbělá. V tom momentě umístěte láhev na světlé místo, které ale bude skryté před přímými slunečními paprsky. Udělejte do láhve velké díry. Těmi se v budoucnu budou ven dostávat rostoucí hlívy. Dvakrát denně zavlažujte. Teď už jen čekejte, až  se objeví houby.¨

Foto: Shutterstock, zdroj: Maison et Travaux

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments