Britská mutace koronaviru není jen nakažlivější. Vědci potvrdili to, čeho se všichni báli a co už pociťuje i Česká republika

Takzvaná britská mutace koronaviru už se stala v České republice víceméně dominantní. Dosud se přitom mělo za to, že je problematická především z důvodu výrazně vyšší nakažlivosti, a to až o 70 %. Teď si ale na tuto mutaci posvítili vědci z Harvardské univerzity, kteří zjistili další znepokojivá fakta. Lidé s touto mutací jsou déle infekční a také delší dobu nemocní, informuje britský deník Daily Mail.

Vědci svůj výzkum prováděli na hráčích a dalších pracovnících americké basketbalové ligy NBA. Odůvodnili to tím, že na rozdíl od běžných lidí jsou členové týmu pravidelně testováni každý den. Je možné tak od nich získat kvalitnější data.

Vědci potvrdili, že britská mutace je až o 70 % nakažlivější. Ukázalo se ale také, že jsou déle infekční, tedy mohou nakazit další lidi po výrazně delší časový úsek. To pravděpodobně souvisí právě s vyšší nakažlivostí.

Ale kromě toho způsobuje britská mutace také delší průběh nemoci. Zatímco s původními variantami koronaviru se lidé léčili zhruba osm dní, v případě britské mutace je to třináct a více dní. Právě po tuto dobu mohou být také infekční.

To by ale znamenalo, že standardní desetidenní karanténa nemusí v tomto případě stačit. Bioložka Jenny Rohnová z University College of London uvedla, že nové poznatky jednoznačně nahrávají tomu, že by se lidé nakažení anglickou mutací měli izolovat po delší dobu.

Zdá se také, že britská mutace ve větší míře napadá mladší a zdravé pacienty, než tomu bylo dosud zvykem. To ostatně potvrzují i nemocnice ze silně zasažených regionů v České republice. Tamní nemocnice uvádí výrazně zvýšený příjem třicátníků a čtyřicátníků. Navíc dodává i nepříliš příznivou statistiku: 9 z 10 lidí, kteří musí být kvůli covidu-19 připojeni na plicní ventilaci, nakonec nepřežije. V takto vážném stavu se podaří zachránit pouze každého desátého.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.