Co se stane, když zahodíte žiletku. Následky, s nimiž mnozí nepočítají

Holit, nebo neholit, řešíte tuto otázku v období dnešní koronavirové krize? Nechce se vám sahat po žiletce? Ve filmech starých padesát let byly u hereček chlupy v podpaží běžné. V devadesátkách stále nebyly ženy v intimních partiích vyholené. Až pak se staly žiletky populární, stejně jako hladká pokožka bez chloupků. To se však opět mění. Proč?

Holit, či neholit

Ti, co si udržují pleť hladkou, se odvolávají na názory odborníků, že v oblasti podpažních jamek a zevního genitálu, na který si obzvlášť muži neustále sahají, máme více potních žláz než kdekoliv jinde. Když se lidský pot spojí s odumřelými kožními buňkami a mikroby, kterým se v chlupech daří, vzniká nepříjemný zápach. Proto holení zvyšuje hygienu. Na druhou stranu ale snižuje přirozenou ochranu pleti před vnějšími vlivy, včetně podráždění z nevhodného spodního prádla, které není z bavlny.

Holení jako intimní záležitost

Před covidem-19 si ženy nedokázaly představit, že by se během večerní sprchy nezbavily ochlupení. V karanténě se ale většina žen vzdala svých obvyklých zkrášlujících rituálů a kosmetických procedur, zejména pokud jde o jejich neviditelné intimní oblasti. Ženy zpohodlněly, protože nechodí do zavřeného fitka a mnohdy ani do práce. Na svůj přirozený kožíšek si mnohé opět zvykly.

Foto: Shutterstock

Návrat k chloupkům

Po uvolnění karanténních opatření, které už ale opět zpřísnilo, ženy zjistily, že když se neholí, šetří čas i peníze za žiletky, holicí pěny a gely. Místo odstraňování chloupků spíše volí jen občasnou estetickou úpravu v podobě jejich zastřižení. Možná se vrací starý trend. Ten je viditelný i u mnoha celebrit. Muži se ale vzdávat žiletek nechtějí,  zvýrazní se tak jejich mužnost.

Návrat k přirozenosti

Pro některé ženy je zarostlé podpaží, nohy a intimní oblasti těla protestem proti ideálu krásy ženy a její prezentaci v médiích a tomu, jaký tlak je kvůli tomu na ženy vyvíjen. Zatímco dříve bylo běžné se vůbec neholit, dnes je to naprosto nemyslitelné. Holí se už velmi mladé dívky, sotva jim začnou růst první jemné chloupky. Pro jiné ženy je holení otázka komfortu a kožních problémů, které s holením v citlivých partiích souvisí. Pokládají si tedy otázku, proč by se vlastně holit měly.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments