Britský premiér Boris Johnson má koronavirus. V zemi už se nakazila polovina obyvatel, tvrdí vědci

Loading...

Koronavirus si nevybírá. Po princi Charlesovi oznámil nákazu jeho novým typem také britský premiér Boris Johnson. Zatím má podle svých vlastních slov jen mírné příznaky a v náročné situaci bude pro svou zemi nadále pracovat z domova. Komplikace je to ale pro celý britský kabinet, protože do karantény kvůli častým stykům s premiérem bude muset také řada ministrů. Vláda tak bude zemi v krizi zřejmě řídit prostřednictvím videokonferencí.

První nakažený premiér

V posledních 24 hodinách se u mě projevily mírné příznaky a můj test na koronavirus vyšel pozitivní. Aktuálně jsem v samoizolaci, ale vládu v boji proti tomuto viru budu nadále řídit přes videokonference,” uvedl Johnson na Twitteru.

Johnson je první hlavou státu, která přiznala, že se novým typem koronaviru nakazila. Virus přitom kolem premiérů a prezidentů často nebezpečně krouží. Nakazily se například manželky kanadského (Justina Trudeaua) a španělského (Pedra Sancheze) premiéra. Spekulovalo se také o tom, že koronavirem onemocněl brazilský prezident Jair Bolsonaro nebo dokonce šéf Bílého domu Donald Trump. Oba to však popřeli.

V případě Velké Británie však došlo k nákaze řady politiků a vysokých státních úředníků. Včera pozitivní test na koronavirus oznámil také britský princ Charles. Ani on zatím nemusel vyhledat nemocniční péči.

Tyto případy jen dokládají, jak moc je ve Velké Británii koronavirus rozšířený. Podle některých odhadů může spolu s Itálií jít o nejzasaženější zemi (v přepočtu na obyvatele) vůbec. Vědci z univerzity v Oxfordu přišli s velmi odvážnou hypotézou. Podle ní se na ostrovech nákaza nepozorovaně šířila už od ledna a došlo k postupnému promoření až poloviny obyvatel země.

To nejhorší je možná zažehnáno

V podstatě mimoděk si tak Velká Británie vytvořila kolektivní imunitu, o které mluvil právě i premiér Boris Johnson. Ten chtěl nechat v zemi virus proběhnout, aniž by zastavoval ekonomiku. Po silné kritice však tuto strategii opustil.

Oxfordští vědci tvrdí, že koronavirus u drtivé většiny lidí nemá žádné nebo jen velmi mírné příznaky. Jednoduše si ho tak vůbec nevšimnou. Oficiální čísla nakažených jsou podle nich irelevantní a tvoří jen špičku ledovce. Nemocniční péči potřebuje reálně pouze jeden nakažený z tisíce. Ale i to může být za určitých okolností hodně.

Podle této studie došlo k rozšíření koronaviru ve Velké Británii přibližně ve stejnou dobu jako v Itálii, tedy už v lednu. Ale zatímco v této středomořské zemi se šířila nebezpečnější mutace viru, Británie měla štěstí na tu mírnější.

To celé je pro ostrovní zemi vlastně velmi dobrá zpráva. Pokud by se výzkum z Oxfordu potvrdil, znamenalo by to, že to nejhorší už je zažehnáno.

Foto: GOV.UK

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

23
Komentujte

avatar
9 Komentářová vlákna
14 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
21 Autoři komentářů
Viki VikinaAntonPrda JanJirka_26Pavel Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Prda Jan
Host
Prda Jan

revue@forum24.czTak to bývá,když politik podlehne tomu,že si myslí,že je všemocný.Totéž si myslel i Donald.A jak dopadl už brzy pozná ve volbách.Jediná vyspělá Čína k řešení přistoupila rozumně a výsledek zatím je dobrý i když nějaká Šámalová tvrdí opak.

jan
Host
jan

Dle většiny příspěvku níže koukám, co nám to u nás vyrůstá za generace…

Jindrich Hossinger
Host
Jindrich Hossinger

Nejsou z toho venku a mají štěstí, že mají tu slabí mutaci. Jinak by jich umřelo okolo 200.000.

Petr
Host
Petr

Dopadnou hůře než Itálie….

Tomáš
Host
Tomáš

Jsem jednoznačně pro to nechat proběhnout populací bez omezení. Britové i Švédové jdou jako jediní správnou cestou (Britové se toho zalekli naštěstí až příliš pozdě). Píšou, že by bez těch karantén umřelo tak 40 mega. No i kdyby, tak je to ani ne půl procenta celé populace, což je pět z tisíce lidí! A z toho v průměru 4,5 důchodců, co už má stejně na kahánku a umřeli by TAK JAKO TAK za pár měsíců na něco jiného! A kvůli téhle “prkotině” se tady zastavila celá ekonomika, hospody, ck, umělci bez příjmu atd. Ekonomické škody budou nedozírné! Si to porovnejte… Číst vice »

Jiří
Host
Jiří

a proč se v Londýně přiravuje hala hned vedle O2 aréry vč. dvou márnic….

Tomáš
Host
Tomáš

Márnice při jakékoli pandemii byly a budou přeplněné VŽDY. Bude to i u nás, ani ne za měsíc to uvidíte v přímém přenosu.

jiří
Host

máš babičku a dědu chytráku?

Mat
Host
Mat

Ty jsi proste bezmeznej idiot ….

Ondřej
Host

Naprosto s ním souhlasím… stejně si tím budeme muset všichni projít. To i Velký vezír Prymula ví…

Viki Vikina
Host
Viki Vikina

Kéž by to bylo tak jednoduché. Samozřejmě tím bude muset většina lidí projít, aby se získala ta “stádní” imunita, která pak ochrání společnost jako celek. Nikdo není schopen říci, jak rychle by to bez realizace aspoň nějakých omezujících opatření světem proletělo a co by to udělalo se zdravotnictvím – nejen že by lidé umírali na coronu, ale také na všechna další vážnější a možná i méně závažná onemocnění, zranění atd., protože by prostě nebylo v nemocnicích dost místa a kapacit – to už asi vládnoucí vrstvy také pochopily. Jak to může také vypadat, to je vidět ve Španělsku a Itálii… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

Ty seš neskutečnej idiot.Raději někam zalez a moc se tím nechlub jak seš blbej.

Pavel
Host
Pavel

že ty budeš nějakej zbytečněj divadelní šašek? nemáte žít ze dne na den, pak by vás nějakých pár týdnu karantény nevytrhlo. nevšiml jsem si že by někdo v okolí brečel kvůli tomu že nemůže jít do divadla na macha a šebestovou.. vole

Pavel
Host

Až Vám Tomáši umře někdo z blízkých možná změníte své názory:-(
Nepřeji Vám to.
Teď jenom píšete teoretické hlouposti….

Anton
Host
Anton

Já teda nevím , ale zřejmě se Vám ten virus usadil místo na plících na mozku, jinak by jste nemohl vypustit z huby takovéhle slinty. Jsem zvědav jestli to bude prkotina až to postihne Vás nebo někoho blízkého. Nezapomeňte pak zachraňovat naši ekonomiku a vemte stejně smýšlející jedince sebou do hospody kde si můžete klidně i něco zahrát a nezapomeňte zamknout na řetez.

Libor
Host

A my, jako rukojmí Babiše, se v tom budeme plácat minimálně rok. 🙁

Zdeněk
Host
Zdeněk

Ma co chtel, tak si to muze aspon uzit….

Jax
Host
Jax

V kontextu Itálie, Španělska, Švýcarska, Francie,… mi výše uvedené přijde spíše jako zbožné přání (promoření 1/2 populace a potřeba hospitalisace pro jednoho z tisíce). Nekoreluje to ani s daty z Islandu či ČR. Island uvádím proto, že mají, dle dostupných dat, největší protestovanost populace na světě – uvádí se cca 13.000 z 360.000 obyvatel, tedy otestovali 3,6% celé populace a pozitivních mají t.č. cca 880, tedy 2,4 promile ze všech obyvatel, resp. je pozitivních cca 6,7% testovaných. Mimochodem obdobné čísla, tedy cca 6,5% pozitivních, ze všech testovaných, vychází i u nás (2022/31127), resp. cca 2 promile pozitivních ze všech obyvatel.… Číst vice »

Jax
Host
Jax

Oprava: ČR cca 0,2 promile ze všech obyvatel

dejvid
Host
dejvid

Pokud je pravda a je nakaženo 30mega tak nastane katastrofa, na kterou Britové nikdy nezapomenou.

Irena
Host
Irena

Pokud je to pravda, jsou z toho venku. Přesně jak se předpokládalo.

Pavel
Host
Pavel

Nebuďte bláhová, není to pravda a nejsou z toho venku. A to že mám pravdu uvidíte v následujícím týdnu. Britové jsou blázni a tito vědci z Oxfordu ještě větší. Asi chtějí jen uklidnit veřejnost. Mimochodem v prvním týdnu mají skoro všichni mírné příznaky..

Jirka_26
Host
Jirka_26

Co si tak počkat do toho příštího týdne a pak teprve hodnotit?