Lék Remdesivir u pražského taxikáře zabral. Výrobce už ho ale neposkytuje

Pražský taxikář, který se s nemocí Covid-19 léčí v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, má výrazně lepší vyhlídky na uzdravení než před pár dny. Zabral u něj totiž lék remdesivir, který nemocnice obdržela v rámci experimentálního programu. Jde o jediného pacienta v České republice, kterému americká společnost Gilead léčbu schválila. Neúspěšně o lék pro své pacienty žádala také Nemocnice na Bulovce. Zlepšení stavu pacienta po několika dnech léčby remdesivirem potvrdila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Mohl být odpojen od přístroje

Stav pacienta se přitom zlepšil natolik, že mohl být odpojen od přístroje ECMO, který mu zajišťoval mimotělní okysličení krve. Jde o přístroje pro ty nejvážnější případy s nemocí Covid-19. V celé České republice jich je aktuálně 74, přičemž další se na trhu z důvodu obrovské poptávky ze všech koutů světa prakticky nedají sehnat.

Terapie remdesivirem trvá deset dní a výsledky prvních studií jsou více než slibné. Ostatně pražský případ to jen potvrzuje. Muž byl totiž ve vážném stavu napojený na ECMO několik týdnů. Jeho stav se podařilo pouze stabilizovat, ale nedocházelo ke zlepšení. To přišlo až s nasazenou léčbou.

Aktuálně probíhají klinické studie remdesiviru. Je v nich zapojeno několik stovek pacientů po celém světě. Jedné části je přitom podáván lék, druhé placebo. Na základě toho bude možné zjistit, zda léčba skutečně přináší výsledky.

Lék aktuálně není možné získat

Bez jakékoliv nadsázky na tyto výsledky čeká celý svět, kterým zmítá pandemie koronaviru. Společnost Gilead, jež lék pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře vyvinula, si je jeho účinností velmi jistá. A proto ještě před získáním souhlasu od příslušných úřadů, který by měl přijít v následujících měsících, investuje velké prostředky do výrobních kapacit tak, aby okamžitě po certifikaci léčby mohla začít s masivní výrobou.

Bohužel experimentální podávání léku bylo těsně poté, co byl lék schválen prvnímu českému pacientovi, zastaveno. Gilead to zdůvodnil obrovskou poptávkou po celém světě, kterou už v tomto režimu nemůže pokrývat. Podávání experimentální léčby tak bylo omezeno na těhotné ženy a děti do 18 let.

Podle Tomáše Cihláře však nyní společnost Gilead řeší, jak zajistit dostupnost léčby i v rámci experimentálního modelu. “Přecházíme k mechanismu rozšířeného využití, což je něco podobného, co se dá aplikovat plošně a ve větším měřítku. A tam by to záviselo na tom, že by jednotlivá území a jednotlivé státy vyčlenily několik nemocnic nebo klíčovou nemocnici, která by byla spádová pro nejvážnější případy. Nemocnici by se potom poskytlo určité množství dávek léku a podle určitého protokolu by se ten lék mohl distribuovat mezi pacienty. Pak už není nutné žádat ošetřujícími lékaři zvlášť pro každý případ. V této chvíli je nový protokol koncipovaný, máme ho hotový. Poslali jsme ho FDA ke schválení a bude se zavádět během několika dnů,” uvedl pro Český rozhlas Plus

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments