Cena cukru se zdvojnásobila. Lidé se snaží koupit poslední kusy za akční ceny

Nepříjemné překvapení se objevuje u stále většího okruhu potravin. Po rychle zdražujícím másle a vejcích vylétla také cena dalšího zboží, které lidé kupují nejčastěji před Vánoci, aby si upekli cukroví. Nejde o nic jiného než cukr.

Rychlý nárůst ceny

Je až neuvěřitelné, jakým způsobem cena cukru vystřelila. Z měsíce na měsíc v podstatě o sto procent. Zatímco ještě v září se cukr prodával za 18 korun za kilogram, dnes už je to přinejmenším 35 korun.

Není tedy divu, že lidé berou útokem ty obchody, které zařazují cukr do nárazových akcí a prodávají ho za alespoň trochu přijatelné ceny. Jde zřejmě o poslední šanci, jak si levnější cukr nakoupit. Měl by totiž dále zdražovat a ani akce už nebudou tak výhodné.

Podle obchodníků stojí za zdražením dodavatelé cukru, kteří navýšili ceny. V září přitom prodávali ještě cukr vyrobený za loňských podmínek, avšak teď už se dostal do prodeje ten letošní. Do něj se promítly především zvýšené náklady za energie. Výrobce cukru, společnost Tereos, bude letos za plyn platit miliardu korun, zatímco loni to byly jen stovky milionů. Do nákladů se promítly také emisní povolenky.

Foto: Shutterstock

Bude cukru dost?

Jedním z důvodů je i nižší sklizeň cukrové řepy. Ta sice nebyla nijak dramaticky špatná, ale z důvodu jarního sucha není ani kdovíjak dobrá. Suroviny je tedy méně, což se promítá do ceny. Nemělo by však hrozit, že by cukru bylo málo. Ostatně, vyšší cena působí i jako přirozená bariéra větších nákupů.

Bohužel i případ cukru ukazuje, že za potraviny budeme muset platit mnohem více, než na co jsme byli z minulosti zvyklí. Novým podmínkám se přizpůsobuje jeden produkt za druhým a nevyhne se jim prakticky žádný. Jednoduše stoupá cenová hladina, která zdražuje úplně vše.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
Ladislav
1 rok

A proc stoji cukr v Nl 1€ a v BE 1.1€?

Iveta
Iveta
1 rok

No tohle se za komunistů co jsem živá nestalo to mě připadá jako vyhlazení lidstva hlady tady nejde o to že suroviny nejsou oni jsou ale energie vzrostla na tolik že se soukromníci boji sáhnout na spuštění strojů aby pak měli má zaplacení energii a dopravci to samé a za vše může nová vláda

Michal
Michal
1 rok

No já rozhodně ne já nebudu nakupovat ve větším množství ani pokud by byla ta největší krize.

Peoa
Peoa
1 rok

To je platí řetězce aby zbláznili lidi a ty víc nakupovali

Michal
Michal
1 rok

Já nepecu cukr mě stačí pouze na slazeni kafe a to mě vydrží i 2 měsíce.

Ladislav
Ladislav
1 rok
Reply to  Michal

Ta káva?