Hrozí drsný zimní blackout. Češi by přišli o všechno

Přestože by se mohlo zdát, že to nejhorší z energetické krize je zažehnáno, ve skutečnosti jde spíše o jakousi přestávku, případně o klid před opravdovou bouří. Kromě toho, že se na tuto zimu podařilo naplnit zásobníky plynu, se totiž nevyřešilo vlastně vůbec nic. Naopak, problémů stále přibývá a jejich řešení není na dohled.

Velký nápor na síť

V sousedním Německu už se zcela vážně obávají masivního zimního blackoutu, jak informuje server News.de. Nahlas už se zde mluví o tom, že tento výpadek proudu by mohl trvat poměrně dlouho a neměl by za následek pouze ztrátu osvětlení, jak by název tohoto jevu napovídal, ale mimo jiné také výpadek veškeré komunikace, na kterou jsme zvyklí.

Německo bohužel není energetickým ostrovem, ale je velmi úzce propojeno s Českou republikou. Také ta je případným blackoutem ohrožena, ať už původce přijde odkudkoliv.

Důvodem může být například přetížení sítě v důsledku připojení příliš mnoha elektrických zařízení, na které není stavěná. V Německu tomu paradoxně příliš nepomáhají elektromobily, které u sousedů i díky nejrůznějším dotacím rychle nabírají na oblibě. Není vyloučeno ani to, že přijde dočasný zákaz jejich dobíjení.

Foto: Shutterstock

Budou se dít divoké věci

K tomu se ovšem přidává ještě druhá věc, která bude tuto zimu významná. Nejen v Německu, ale také v České republice je obrovský zájem o elektrické přímotopy. Jde o důsledek vysokých cen plynu. Lidé se snaží šetřit a své centrální topení vypínají. Namísto toho si do místností, které obývají, dávají přímotopy, což je ve výsledku levnější. Ty jsou však poměrně energeticky náročné, a pokud se jich připojí velké množství najednou, nikdo příliš neví, co to udělá.

Lidé si obvykle pod slovem blackout představí krátkodobý výpadek elektřiny, kterých zažíváme několik do roka, například když někde spadne vedení nebo shoří ústředna. To jsou ale rychle opravitelné záležitosti. Pojem blackout označuje mnohem závažnější problém, který může trvat třeba několik dní.

V jeho důsledku může dojít k velkému chaosu a zmatku. Přestanou totiž fungovat počítače, dopravní systémy, internet, mobilní telefony atd. Prakticky vše, co je naše společnost zvyklá používat doslova každou minutu.

Nelze přesně predikovat, co přesně by v případě takového blackoutu nastalo. Své vize prezentují například různí autoři literatury, kteří obvykle docházejí k velmi nehezkým věcem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
krivak 007
krivak 007
9 měsíců

Tak hurá my se vrátíme do doby kdy byly pevné linky a začnou lidi číst znovu knížky a hrát vrchcáby jediné co tak lednice a mrazák to by byl horší průser než ty posrané mobily a počítače

Vladimír
Vladimír
9 měsíců
Reply to  krivak 007

Během několika hodin pokud nemáte kamna budete mít v bytě takovou zimu že se tam nic nezkazí …

Petr
Petr
9 měsíců

“Lidé si obvykle pod slovem blackout představí krátkodobý výpadek elektřiny, kterých zažíváme několik do roka, například když někde spadne vedení nebo shoří ústředna.”
Ještě horší je, když shoří rozvodna…

gargamel
gargamel
9 měsíců
Reply to  Petr

Politik je předplacený blb.Tohle měli psát na jaře nebo před pár lety a nevím proč tedy vypínají elektrárny.Asi jim hrablo