Zdražování není u konce. Ceny určitých potravin ještě porostou

Kdo by snad očekával, že koncem roku už si od zdražování přeci jen trochu vydechneme, protože nárůst byl v minulých měsících tak velký, že si málokdo dokázal představit, že bude pokračovat, musí být teď velmi zklamán.

Půjdeme ještě výše

Chvíli se skutečně zdálo, že by se ceny skutečně již mohly stabilizovat, avšak inflační data za září naplno prozradila, že ještě zdaleka nekončíme. Zatímco někteří odborníci už se snažili ujišťovat veřejnost, že inflace dvacetiprocentní hranici nakonec přeci jen nepřekročí, teď už je víceméně jasné, že se tak v horizontu jednoho či dvou měsíců stane. A vývoj bohužel ukazuje, že můžeme jít ještě výše.

Důvodem jsou především vysoké ceny energií. Dodavatelé v září znovu navýšili ceny elektřiny a plynu, přičemž velkou roli hraje i skutečnost, že na nové ceníky musí přecházet více a více lidí. Postupně stále menší počet Čechů totiž chrání fixace z levnějších dob.

Nejde ale o jediný problém. Opět se zdá, že se na nás žene téměř dokonalá bouře, kdy vysoké ceny energií doplní další zdražení potravin. Ostatně, jde o provázané nádoby. Prakticky žádná výroba potravin se neobejde bez intenzivního využívání elektřiny či plynu. Stát se však velkým firmám, mezi něž výrobci obvykle patří, rozhodl neposkytnout v tomto směru žádnou pomoc. Nezbude tedy, než ceny významně navýšit.

Foto: Shutterstock

Důležité položky jdou nahoru

Zcela jistě se to projeví v cenách mléčných výrobků. Už teď se mluví o tom, že máslo bude před Vánoci stát 80 korun. Tedy tolik, kolik ještě nikdy v historii. Zemědělci potom varovali, ať se připravíme na pořádné zdražení brambor, protože se letos neurodilo v celé Evropě. Podobně jsou na tom nápojáři. Šéf Kofoly informoval, že firma letos zdražovala už třikrát a bude v tom muset pokračovat.

Zdražuje rovněž tak základní položka, jakou je toaletní papír. Několik jeho výrobců totiž produkci omezilo nebo rovnou ukončilo. Jednoduše už se jim nevyplatí.

Nejde pochopitelně o jediné položky. Ceny budou navyšovat i ostatní. Je to o to bolestivější, protože jde o výrobky základní potřeby, které musíme nakupovat pravidelně a bez nichž se neobejdeme.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Xavier
Xavier
1 rok

Tak bude máslo za 80 a co? V rusku mají hovno, sice zdarma ale pořád jen hovno.