Vejce před Vánoci výrazně zdražila. Chovatelé krátí dodávky

Přísun špatných zpráv pokud jde o potraviny a jejich cenu nebere konce. Potom, co výrazně zdražila celá řada potravin, přichází druhé kolo, které může být navíc ještě vydatnější. Jak se ukazuje, v celé Evropě a Českou republiku nevyjímaje, hrozí nedostatek vajec. Není tedy divu, že jejich cena razantně stoupá. Obchodníkům jsou pak kráceny dodávky.

Mnozí na něj nedosáhnou

Ačkoliv nelze vyloučit, že vajec na nejsilnější vánoční sezónu nebude dostatek, nakonec to zřejmě bude mít trochu jiný průběh. V tržním hospodářství se málokdy stane, že by něco v regálech reálně došlo. Bude to totiž tak drahé, že už to nikdo nebude kupovat. A to k tomu mají vejce dobře nakročeno.

Důvodem současné vaječné krize je především ptačí chřipka, která řádí ve velkých chovech v západní Evropě. Ty musí být nekompromisně ukončeny a drůbež utracena. Číslo už překročilo šest milionů kusů, a to se na produkci vajec jednoznačně podepíše. Obzvlášť, když některé tradiční chovy jsou v útlumu, protože se od nich vyžadují nová opatření, například ukončení používání klecí.

Ačkoliv chovatelé v České republice nebyli přímo zasaženi, působí na evropském trhu, na který také mohou prodávat. A ceny se zvyšují všude. Tuzemští zemědělci tedy mají radost a ochotně této možnosti využívají. Dosud tahali za kratší konec provazu. Pokud si totiž chtěli diktovat cenu, obchodníci odebrali vejce odjinud. Teď ale takovou možnost nemají a jsou rádi, že vůbec nějaké dodávky seženou.

Foto: Shutterstock

Vysoké ceny mohou zůstat

Jak uvádí Českomoravská drůbežářská unie, někteří chovatelé už vůči českým obchodům krátí jejich objednávky. Řetězce si přitom naobjednaly tolik vajec, kolik předpokládají, že prodají. Pokud budou mít výpadky, zboží raději zdraží, než aby se jim zcela vyprodalo.

Jak moc vážná situace z hlediska obchodníků i zákazníků je, ukazuje nedávný případ, který se odehrál v prodejnách Lidlu. Tento obchodní řetězec zařadil do akční nabídky právě vejce. Na internetu pak ale informoval, že od dodavatele neobdržel zboží v objednaném množství. Lidé se potom do obchodů nahrnuli a veškerá vejce skoupili doslova za pár minut.

Situace se do Vánoc pravděpodobně neuklidní, to se očekává až v příštím roce. Podle zemědělců ovšem mohou být ceny vajec vyšší dlouhodobě, což způsobuje právě zákaz klecových chovů, které definitivně skončí v roce 2026. Někteří chovatelé už deklarují, že přebudování chovů nestihnou, další o podnikání za změněných podmínek nemají zájem. Menší množství vajec na trhu tak může na cenu tlačit dlouhodobě.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
1 rok

No já tedy rozhodně žádné hromadění zásob nedělám u ničeho a nebudu to dělat ani teď.

Lenka
Lenka
1 rok
Reply to  Jana

přesně tak 👍