Geniální způsob, jak ušetřit za plyn a elektřinu podle našich babiček. Ušetříte tisíce korun za měsíc

V dnešní době se najde velké množství domácností, které se snaží ušetřit, kde se jen dá.  Jedním z důležitých oblastí je především šetření při vaření, aniž byste museli rezignovat na kvalitu a množství potravin. Proto je vhodné řídit se několika základními pravidly, které pomohou ušetřit peníze. Inspiraci můžeme hledat i u našich babiček, které dokázaly vařit za pár korun.

Myslete ekonomicky

Ještě, než se začnete řídit radami našich babiček, využijte několik základních triků, jak snížíte spotřebu energie. Jejich podstata spočívá nejčastěji v zastavení jakéhokoli plýtvání. Pokud se ještě rozhodujete o nákupu elektrického přístroje, vždy vybírejte ten, který má na elektrickém štítku co nejvíce +.

To se vyplatí především u myčky, pračky, lednice, ale i trouby a sporáku. Tyto přístroje máte neustále v permanenci a je proto vhodné zvolit ty nejšetrnější. Soustřeďte se také na místo, kde se spotřebič nachází, především lednice by neměla být v blízkosti zdroje tepla. Nezapomeňte ani na pravidelné odmrazování.

S plynem či elektřinou

Jakmile se pustíte do vaření, nezapomeňte na to, že je vždy vhodné zakrýt hrnec poklicí. To platí jak v případě plynu tak elektřiny. Zabráníte tím úniku tepla a jídlo bude rychleji hotové. Řiďte se také pravidlem velikosti plotýnky, ta by měla odpovídat velikosti použitého kastrolu nebo pánve. Pokud zvolíte příliš velký vařič, dojde k okolnímu úniku tepla.

Foto: Shutterstock

A jak na to šly babičky?

Vzhledem k nedostatku během války a v druhé polovině 20. století se naši prarodiče museli potýkat s různými problémy. Dokázali se s nimi ale vypořádat a naučili se, jak využít veškeré zdroje ke svému prospěchu. Jedním z používaných triků bylo tzv. věžové vaření. Na plotnu se tehdy naskládaly dva až tři hrnce na sebe. Docházelo tak k postupnému vaření. Pokud chcete tento způsob vyzkoušet, postupujte tak, že do spodní části dáte pokrm, který vyžaduje nejvíce tepla a do vrchních pater situujte spíše jídla vhodná pro vaření v páře a udržení teploty. Podobným způsobem fungují také patrové parní hrnce.

Udržujte jídlo teplé

Pokud si jídlo plánujete předem a po jeho uvaření vám zbývá čas, použijte efekt termoizolace. Je to geniální způsob, jak ho udržet teplé, aniž byste k tomu potřebovali drahé termonádobí. Hrnec po dovaření zabalte do deky a několika vrstev novin. Tím udržíte pokrm teplý i po dobu několika hodin. I když bude postupně chladnout, nedojde k tomu tak rychle.

Vytvořit si můžete i speciální hrnec, díky kterému necháte již skoro dovařené jídlo “dojít”. Do kýble či jiné velké nádoby vložte starou pokrývku a do ní umístěte hrnec s předvařeným jídlem. Zakryjte víko dekou a nechte jídlo dovařit vlastním zbytkovým teplem.

Tento pomalý způsob vaření je skvělý i teď. Jídlo si stačí předpřipravit ráno, když odcházíte do práce, odpoledne máte hotovo. Vytvoříte si svůj domácí pomalý hrnec, který nevyžaduje žádnou spotřebu plynu ani elektřiny.

Foto: Shutterstock, zdroj: ConsoGlobe

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments