Bydleli u nich Ukrajinci, ale už toho mají dost. Češi neví, kam s nimi. A teď přijde průšvih

Čas letí velmi rychle a ani jsme se nenadáli a už je to rok od chvíle, kdy jsme prožívali opravdu velkou zkoušku. Do země se hrnuly stovky tisíc Ukrajinců a lidé měli obavy, jak se takový nápor podaří zvládnout. Všechno nakonec dobře dopadlo, a to dokonce nad očekávání. Do široké pomoci přistěhovalcům se zapojily podnikatelé i jednotlivé domácnosti.

Už žádné peníze

Málokdo tehdy tušil, jak dlouho bude krizový stav trvat a také si málokdo dokázal představit, že by tu s námi lidé z Ukrajiny mohli být klidně několik let, řada z nich pak dokonce natrvalo. Pravdou je, že po prvotním nadšení řada lidí podporu stáhlo, protože už si ji nemohli dovolit, případně už jim nebyla po chuti. Mnozí však vydrželi a přistěhovalce ubytovávají dodnes.

Ačkoliv nelze mluvit o tom, že by to někdo dělal pro peníze, přeci jen tu určitá finanční bonifikace je. Dosud firmy i rodiny ubytovávající Ukrajince dostávaly podporu od státu. Ovšem ta už velmi brzy skončí. Je potom otázkou, kde tito lidé vlastně budou bydlet, protože těžko čekat, že jim někdo bude bydlení poskytovat trvale zdarma.

Foto: Shutterstock

Mnozí se drží stranou

Jeden z podnikatelů ubytovávající ukrajinské rodiny pro server TN.cz promluvil o tom, že rozdíly mezi nimi jsou skutečně obrovské. Zatímco někteří se hned snažili zapojit do místního života a záhy si našli slušnou práci, která jim umožnila opustit provizorní obydlí, další se v něm zabydleli a odmítají se s novou realitou jakkoliv sžít. Například se ani trochu nenaučili česky.

Není vůbec jasné, co s těmito lidmi teď bude. Těch, kteří nadále potřebují pomoc, budou jistě desítky tisíc. Pokud jde ale o bydlení, už ji nedostanou, a to s výjimkou seniorů, případně rodin s dětmi do šesti let.

Může to způsobit velké problémy. Už teď se uvažuje, zda náhodou nevzniknou velká stanová městečka na okrajích měst, případně zda nápor Ukrajinců na volný trh s byty opět nezvedne nájmy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments