Kdo v Česku nemá 41 tisíc korun měsíčně, míří do pěkné kaše. To je minimální mzda, kterou máte vydělat

Pokud jde o mzdy, vedou se o nich velké diskuze, a to nejen mezi přáteli, ale také v rámci vztahů zaměstnanců a zaměstnavatelů. Toto téma je dnes přitom aktuálnější než kdy dříve, a to zejména v důsledku měnících se ekonomických pořádků. Na vině je především prudká inflace, kterou v České republice nepamatujeme.

Jaký plat to chce?

Také proto mohou mnoho lidí překvapit nejrůznější mzdová čísla. Jedno je obzvlášť zajímavé a vyjadřuje takzvanou minimální důstojnou mzdu. To je poměrně nová metrika, která se donedávna příliš neřešila, ale když se nad tím zamyslíme, tak právě ona má největší vypovídající schopnost. Rozhodně mnohem větší, než prosté číslo o tom, kolik činí skutečná minimální nebo průměrná mzda.

To je totiž něco jiného. Minimální důstojná mzda vyjadřuje odměnu, kterou by měl člověk za běžnou pracovní dobu vydělat k tomu, aby pokryl nejen svoje nejnutnější životní potřeby, jako je například strava či bydlení, ale také, aby si zajistil určitý životní standard alespoň v základní rovině. To znamená, aby se nemusel s financemi stresovat a mohl si dovolit investovat do svého volného času, ale také tvořit určité finanční rezervy pro neočekávané případy.

Rozhodně nejde říct, že kdo této mzdy nedosahuje, je hned chudý. Ovšem nachází se v prostoru takzvané ekonomické nejistoty, kdy si z hlediska svých příjmů nemůže být jistý v kramflecích a nemá na to, aby poplatil vše, co by potřeboval nebo si přál.

Foto: Shutterstock

Jde to rychle nahoru

Lidé, kteří dlouhodobě minimální důstojné mzdy nedosahují, potom mají mnohem větší tendenci upadat do dluhové pasti, protože nemají finanční rezervu, případně mají třeba dva úvazky a pracují tak na úkor svého volného času. To má negativní dopad na jejich rodinný život i zdraví.

A jaká je minimální důstojná mzda v České republice? Není to zrovna málo. Nejnovější data ještě nejsou k dispozici, ale za rok 2022 to bylo 40 912 Kč hrubého. V Praze je potom potřeba ještě o trochu více, a sice 42 776 Kč. Pokud takovou částku vyděláváte, ještě se neradujte, pro tento rok se standard zřejmě podstatně zvýší, protože opět dosti vyrostla inflace.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
11 měsíců

Čistého či hrubého?

Roman Tošner
Roman Tošner
11 měsíců
Reply to  Josef

Asi čistého. Ale to má možná tak třetina zaměstnanců. A zbytek má asi žebrat nebo žádat o sociální dávky.
Jen počkejte, zajíci.

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Roman Tošner

Lide za praci dostavaji penize a pokud ne, maji odejit do jine prace. Jste snad masochisti, nebo trpite jinou uchylkou?

A ze neni prace a proto musite otrocit za suchy chleba a vodu? Tak zacnete makat na sebe! Kazdy ma moznost. Vetsinou si stezuji lide z mist, kde nefunguji sluzby, nejsou obchody, remeslnici, nefunguje doprava. Co takhle zacit makat a zfunkcnit ten vas nefunkcni nuzakov?

Petra
Petra
11 měsíců
Reply to  Josef

To je teda názor. Lidé se zdravotními potížemi, samoživitelky, lidé z vesnic, starší….ti všichni si nemůžou vybírat, musejí vzít co se nabízí.
Za to vy musíte být v balíku.

Lukáš
Lukáš
11 měsíců
Reply to  Josef

Jenže jak s takovým podnikáním začít když máte možnost vydělal jen na to abyste nebydlel pod mostem a zajistil si základní výživu. Vždyť i z toho mediánu velice skromný šetřílek samotář dokáže ušetřit max 100k za rok. Jak může začít podnikat obyčejně průměrný člověk žijící v regionu kde 100 km široko daleko je dost slušný příjem 25k čistého. Docela bych se i vsadil, že v našem okrese nevydělává tu důstojnou mzdu ani 5% zaměstnanců. Kdyby jste tak viděl brzo ráno ty narvané autobusy co jedou hodinu na okraj Prahy kde si každý může ten průměr vydělat.

Andrea
Andrea
11 měsíců
Reply to  Josef

Paneboze ne každý má možnost odstěhovat se kvůli práci. To je zas názor chytráka kterej bydlí ve městě a má všechno pod nosem.