Bylinky, které vám pomohou s vysokým krevním tlakem. Rychle ho sníží i bez léků

Vysoký krevní tlak je zdravotní komplikace, která trápí velkou část lidí. Obzvlášť v kategorii 60 plus se může týkat až sedmdesáti procent lidí. S vysokým tlakem se pojí další potíže, z nichž nejzávažnější je vyšší pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice nebo infarktu.

Jak na vysoký tlak

Pokud se u člověka vyskytnou potíže s vysokým krevním tlakem, obvykle se dají zmírnit zlepšením životosprávy a životního stylu. Vyvážená strava, dostatek pohybu a vyřazení cigaret a alkoholu je lék na spoustu zdravotních problémů a vysoký krevní tlak je rozhodně jedním z nich. Pokud lékař přistoupí k předepsání medikace, která má vrátit hodnoty krevního tlaku do normálu, je nutné brát léky pravidelně a zodpovědně, neboť mají správný účinek jen při dlouhodobém a správném užívání. I v případě užívání léků na snížení krevního tlaku však neuškodí upravit životní styl a přidat do svého jídelníčku potraviny a bylinky, které mají na vysoký tlak kladný účinek.

Po jakých bylinkách sáhnout?

Šafrán se dřív vyvažoval zlatem a není divu – kromě specifické chuti má i řadu léčivých účinků a mimo jiné funguje i na vysoký krevní tlak. Podobné účinky očekávejte i od kardamomu. Ženšen pak můžeme označit za výborného pomocníka, neboť pomáhá dostat krevní tlak do normálu – ať už je vysoký, nebo nízký. Dále je vhodné sáhnout třeba po bazalce nebo skořici.

Foto: Shutterstock

Potraviny, které snižují krevní tlak

S vysokým krevním tlakem však nepomáhají jen bylinky. A naštěstí je většina přírodních pomocníků chutná a snadno k sehnání. Velmi často se doporučují ke konzumaci ryby, které dodávají tělu vitamíny a živiny, jichž se nám jinak moc nedostává. Dalším skvělým produktem pro snižování krevního tlaku jsou dýňová nebo chia semínka.

Dobrá zpráva je, že vhodné potraviny můžeme přijímat i ve formě šťáv a džusů – vyzkoušejte třeba šťávy z citrusů nebo červené řepy. Pokud máte rádi zeleninu, pak přidejte do svého jídelníčku hodně rajčat a nebojte se sáhnout i po brokolici a špenátu. I ze zeleniny se samozřejmě dají dělat domácí šťávy a smoothie.

Přidejte pohyb

Zmíněné potraviny mají dobrý vliv na snížení krevního tlaku, ale obzvlášť pokud trpíte dlouhodobějšími a závažnějšími potížemi, nebudou stačit samy o sobě. Jejich fungování je třeba nějak podpořit. A výzkumy ukazují, že už půlhodinka chůze denně dělá zázraky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments