Bolí vás často hlava na levé straně? Může jít o znak vážného stavu

Pokud jste si všimli, že vás často bolí hlava na levé straně, může to mít různé příčiny. Hlava vás může bolet z přepracování i po zvýšené fyzické námaze. Zkusme se nyní podívat na to, jaké jsou další příčiny a kdy raději vyhledat odbornou péči.

Migréna – nezvladatelná bolest hlavy

Migréna je silná bolest hlavy, obvykle v jednom místě, často právě na levé straně. Bolest pulzuje u spánku a oka a šíří se dál. Přidávají se změny vidění, nevolnost, zvracení, závrať, extrémní citlivost na zvuk, světlo, dotek i pach, ale i necitlivost a pocit brnění v obličeji či končetinách. Někdy se objeví slabost končetin a obličeje právě jen na jedné straně těla. Spouštěčem je stres, hormonální změny, některé potraviny, jako je alkohol, sýr a čokoláda, blikající světla i silné pachy parfému.

Klastrová bolest hlavy

Klastrová bolest hlavy se objevuje také často na jedné, hlavně levé straně, často kolem oka a v noci. Stejně jako u migrény odborníci přesnou příčinu neznají. Bolest může být silná, ostrá, palčivá i pronikavá. Bolesti se objevují v pravidelných epizodách po dobu 4 až 12 týdnů, pak ustanou i na několik let. Často postihují pokaždé stejnou stranu. Přidat se může ucpaný nos, rýma, pokleslé víčko, slzení a zarudnutí v jednom oku a zpocený obličej.

Foto: Shutterstock

Vaskulitida a buněčná arteritida

Autoimunitní záchvat, při kterém vniká zánět cév. Běžným typem vaskulitidy je obří buněčná arteritida neboli temporální arteritida, která ovlivňuje krevní cévy v hlavě. Vaskulitida může způsobit silné a krátké bolesti na jedné straně hlavy nebo za okem bez jasné příčiny v řádu minut. Další příznaky mohou zahrnovat náhlou ztrátu zraku i bolest při žvýkání. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc, jinak hrozí trvalá ztráta zraku.

Mozkové aneurysma

Aneurysma mozku je slabé místo v krevní cévě v mozku a při jeho protrhnutí může dojít k život ohrožujícímu krvácení. Objeví se náhlá a bouřlivá bolest hlavy s pocitem, jako bychom dostali silnou ránu do hlavy a slabost na jedné, často levé straně těla. Mezi další příznaky patří, změny vidění, bolest a ztuhlost v krku, nevolnost, zvracení, citlivost na světlo, zmatenost, záchvaty i ztráta vědomí. Když pocítíte náhlou silnou bolest hlavy a slabost na jedné straně těla nebo zmatenost, vyhledejte ihned lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleveland Clinic, WebMD, Medicalnewstoday

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments