Čaje, které působí preventivně proti Alzheimerově chorobě. Vylepší fungování mozku

Neurodegenerativní onemocnění jsou strašákem naší doby. Patří sem i Alzheimerova choroba, která má negativní vliv na kognitivní funkce našeho mozku. Nelze ji zcela vyléčit a ani prevence nezaručuje stoprocentní ochranu. Přesto odborníci doporučují celou řadu posilujících prostředků, které mohou nástup nemoci zpomalit. Jedním z nich je samozřejmě i zdravá životospráva.

Vhodný jídelníček doplňte bylinkami

Alzheimerova choroba se projevuje celou řadu velmi nepříjemných symptomů – patří sem ztráta paměti, problémy s vykonáváním běžných činností, dezorientace, problémy s řečí nebo změny nálady a osobnosti.

Jelikož se zmíněné potíže dotýkají mozkové činnosti je potřeba tento veledůležitý orgán podporovat. Zdravá strava, dostatek pohybu, ale i tříbení úsudku pomocí nejrůznějších intelektových cvičení – to je cesta potřebné prevence.

Sáhnout můžete také po pomoci z přírody. Dopřejte si čaje z bylinek, které vašemu mozku prospějí. A jaké klenoty nám matka příroda může nabídnout?

Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba nebo taky jinan dvoulaločný je známým prostředkem, který se využívá pro zlepšování paměti i soustředění. Extrakt z listů tohoto stromu totiž napomáhá prokrvení mozku i ostatních orgánů. Zabraňuje dalšímu poškozování mozkových buněk a využívá se proto právě i pro pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou.

Ženšen

Kořen ženšenu se využívá jako podpůrný prostředek pro oběhovou i nervovou soustavu. Funguje jako antioxidant a posiluje imunitu. Zároveň zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť a koncentraci.

Kurkuma

Z asijské kurkumy se získává koření, které je typické svojí žlutou barvou. Tu způsobuje barvivo kurkumin, které má spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví – podporuje zdravé trávení, nervový i kardiovaskulární systém. Zlepšuje zdraví mozku a brání rozpadu nervových buněk.

Foto: Shutterstock

Šalvěj

Šalvěj je další z bylinek, která oplývá všestrannými léčivými schopnostmi. Působí protizánětlivě, pomáhá při bolesti v krku i trávicích obtížích, uklidňuje při stresu a úzkostech. Údajně dokáže zlepšovat i kognitivní funkce a paměť.

Rozmarýn

Krásně vonící rozmarýn je výborný pro zdravé trávení, zlepšuje krevní oběh a působí antisepticky. Zároveň posiluje paměť a schopnost soustředění. Je vynikající jako koření do jídla, ale můžete si z něj pravidelně připravovat i chutný čaj.

Meduňka

Meduňka je oblíbená bylinka, jejíž užívání přináší celou řadu benefitů. Snižuje krevní tlak i bolesti hlavy, napomáhá správnému trávení a je přírodním antioxidantem. Doporučuje se také jako prostředek pro zlepšení kognitivních funkcí i duševního zdraví. Dle výzkumů posiluje paměť a pomáhá předcházet demenci.

Kočičí dráp

Tato popínavá rostlina je v lidovém léčitelství známá po tisíce let. Dokáže rozšiřovat krevní cévy, čímž zvyšuje tok krve do mozku. Právě proto může být určitou pomocí pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pubmed, Ingentaconnect

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments