Vědci našli revoluční metodu, jak zjistit, kdy zemřete. Toto vás dopředu upozorní

Vnímání únavy by zejména starší lidé neměli podceňovat. Může jít totiž o významný indikátor brzkého úmrtí, jak zjistil nejnovější výzkum, který byl publikován v časopise Journal Gerontology: Medical Sciences.

Hodně napoví únava

Vědci uvádějí, že to, jak se starší člověk cítí unavený po některých činnostech, může velmi dobře předpovědět, zda je u něj úmrtí vzdálené méně než tři roky. Jde o první výzkum, který stanovil vnímání fyzické únavy jako indikátor úmrtnosti.

Ukázalo se, že starší lidé, kteří dosáhli nejvyššího skóre ve vnímání únavy či vyčerpanosti po nějaké aktivitě, měli dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí v následujících 2,7 letech. A to v porovnání s těmi, kteří z hlediska únavy dosáhli nižšího skóre.

Předchozí výzkumy naznačují, že větší fyzická aktivita může snížit únavu člověka. Ale tato je první, která spojuje závažnější fyzickou únavu s s pravděpodobností úmrtí. Naopak nižší skóre znamená větší energii a delší životnost,” uvedla doktorka Nancy W. Glynn.

Foto: Shutterstock

Je třeba zvýšit fyzickou aktivitu

Účastníci studie hodnotili od 0 do 5, do jaké míry si mysleli nebo představovali únavu, kterou by jim způsobily určité činnosti – například 30minutová klidná procházka, lehké domácí práce nebo náročné zahrádkářství.

Po zohlednění různých faktorů, které ovlivňují úmrtnost jako je deprese, již existující nebo základní smrtelné onemocnění, věk a pohlaví, tým zjistil, že účastníci, kteří dosáhli 25 bodů nebo více na stupnici Pittsburgh Fatigability Scale, měli 2,3krát vyšší pravděpodobnost úmrtí za 2,7 roku po dokončení škály v porovnání s jejich protějšky, které dosáhly skóre pod 25.

Lidé, kteří se cítí unavení, by na sobě měli začít pracovat. Jiné výzkumy totiž jednoznačně dokládají, že zvýšená fyzická aktivita postupem času pocit únavy snižuje. Naopak, pokud se únavě poddáte, je skutečně pravděpodobné, že směřujete k neblahému konci. Jde o to, že je třeba zastavit klesající spirálu zhoršených fyzických funkcí, jež běžně provázejí stárnutí.

Foto: Shutterstock, zdroje: Journal Gerontology: Medical Sciences, Eurekalert

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

V tom případě je moje matka už asi dávno mrtvá – nevím, jaká byla ve dvaceti, ale od dětství si pamatuju, že byla schopna spát kdykoliv a kdekoliv a unavená byla pořád – jelikož se nepředřela, tak dodnes nevím, z čeho byla tak “zbitá” – dneska je stejná, jen teď se vymlouvá na věk – věčně vylehává v posteli a spí snad 20 hodin denně – a to už tak 10 let – dokonce nevynese ani koš – což má pár kroků. Je báječně zachovalá, protože nikdy pořádně fyzicky nepracovala – ani doma ne.

Jitka
Jitka
2 let
Reply to  Iris

Já jsem unavená již od 30 ti let, je mi 66 let a jsem neustále unavená. Celý život jsem vykonávala dvě zaměstnání, abych uživila dítě. Někdo se šetří a někdo pořád pracuje. Trpím chronickou únavou. To ještě neznamená, že mám smrt na jazyku. Ty jejich bláboly jsou už nesnesitelné číst. Ať se zabývají skutečně dulezitejsimi záležitostmi.