Časté ranní chyby, které vedou k rychlému tloustnutí. Neděláte je náhodou taky?

Možná to také znáte. Když už se rozhodnete, že chcete shodit, děláte pro to všechno možné. Pravidelně sportujete a stravujete se tak, že by vás každý nutriční poradce pochválil. Jenže váha je stále nemilosrdná a neukazuje kýžené hodnoty. Problém přitom možná není tak hluboko, jak to vypadá. Ujistěte se, že neděláte některou z níže uvedených chyb. Takzvaných ranních návyků, které nevedou k ničemu jinému než tloustnutí.

Nestelete si postel

Hned první návyk a vy už si možná klepete na čelo, co že má stlaní postele společného se štíhlou postavou. Inu, je to souvislost nepřímá, ale zcela jasně prokázaná. Britská nezisková organizace National Sleep Foundation, která se zabývá spánkem, totiž zjistila, že lidé, kteří si ustelou postel, se v noci také dobře vyspí. Rozdíl oproti těm, kteří postel nestelou, je významných 19 %. Tady už možná tušíte – mnohdy právě kvalita spánku rozhoduje o tom, zda se vám daří hubnout či nikoliv. Zkrátka a dobře, pokud se dobře nevyspíte, pak jen těžko shodíte přebytečná kila.

Malé snídaně

V průběhu hubnutí se většina lidí snaží přijímat co možná nejméně kalorií. V zásadě je to tak v pořádku, pokud se to nepřehání nad únosnou mez. Jedinou výjimkou jsou však snídaně. Ty byste měli mít poměrně vydatné i tehdy, když se zrovna snažíte zhubnout. Různé diety vám sice budou radit, že by vaše snídaně neměla překročit 300 až 400 kalorií, ovšem u ranního pokrmu se můžete odvázat více. Dokonce je to podle univerzity v Tel Avivu pro redukci váhy prospěšné. Lidé, kteří ráno přijali vyváženou snídani o 600 kaloriích, měli v hubnutí větší úspěchy než ti, kdo si dali snídani o 300 kaloriích. Důvodem je především to, že pokud se dobře nasnídáte, nemáte pak přes den takovou chuť k jídlu.

Vstávání za tmy

Pravda, v tomto případě jsou možnosti zejména v zimě poněkud omezené. Faktem ale je, že vstávání do tmy není pro hubnutí nic dobrého. Po probuzení byste se měli nechat vystavit dennímu světlu, pokud možno prozářenému slunečními paprsky. Je totiž dokázáno, že lidé, kteří tak činí, mají nižší BMI než lidé, kteří se probouzejí do tmy. Pravděpodobně to má co do činění s tím, že se organismus za denního světla rychleji nastartuje a dostane do provozních otáček.

Příliš dlouhý spánek

Tak jak je to s tím spánkem? Na jednu stranu tvrdíme, že kvalitní spánek je pro hubnutí nepostradatelným pomocníkem, na té druhé potom, že kdo v posteli leží příliš dlouho, také ztloustne. Inu, je to složité. Dostatek spánku je rozhodně zapotřebí, ovšem příliš mnoho už vede k nedostatečné tělesné aktivitě a tím k tloustnutí. A kde je ona magická hranice? To je naštěstí vcelku jasné – více než 10 hodin byste spánkem rozhodně trávit neměli, a to ani tehdy, pokud si rádi pospíte.

 

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments