Časté užívání antibiotik je pro organismus pohromou. Mnohdy je přitom můžete nahradit tím, co najdete v každé kuchyni

Objev penicilinu zachránil miliony životů. Antibiotika se rázem stala nezbytným pomocníkem. Jsou však situace, kdy není nutné po nich sáhnout. Někdy je lepší vsadit na přírodní, šetrná antibiotika, která jsou ve vaší lednici nebo spíži.

Nežádoucí vedlejší účinky antibiotik

Bývala doba, kdy jste téměř na každé běžné nachlazení dostali předpis na antibiotika. Ta doba je naštěstí pryč a lékaři si dnes uvědomují rizika nadměrného užívání antibiotik.

Jsou samozřejmě na místě u závažných onemocnění, která jsou doprovázená horečnatými stavy, ale nejsou na místě u virových infekcí. Ani užívaní probiotik společně s antibiotiky vás neochrání od nežádoucích účinků.

Časté užívání antibiotik poškozuje střevní mikroflóru, je zátěží pro vnitřní orgány a může vyvolávat alergickou reakci. V krajním případě si tělo vytvoří proti antibiotikům resistenci.

Přírodní antibiotika bez vedlejších účinků

Užívání přírodních antibiotik je pro tělo mnohem šetrnější. Nevznikají vedlejší účinky a je možné užívat je dlouhodobě. Někdy jsou prevencí a někdy léčbou běžného nachlazení a lehčích virových nemocí. Jsou účinné proti bakteriím, virům a plísním. Posilují imunitu a chrání organismus.

Antibiotika z kuchyně

  • Cibule – dostupná a všudypřítomná. Vyrobte si z ní sirup. Zabírá na kašel, astma, rýmu i na záněty ledvin. Vařená ztrácí účinek.
  • Česnek – stejně jako cibule, má česnek léčivý účinek pouze v syrovém stavu. Můžete jej prolisovaný smíchat s medem a citrónem a používat na chřipku, nachlazení, kašel či bolesti v krku.
  • Med – med je silným preventivním prostředkem, ale pomáhá i při bolesti v krku, kašli a zánětu průdušek.
  • Citrón – citrónová šťáva je bohatá na vitamín C, je účinnou prevencí. Přidávejte ji do sklenice s vlažnou vodou nebo do čaje.
  • Zázvor – nastrouhaný kořen zázvoru je všelék. Je účinný při léčbě nachlazení a působí protizánětlivě.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments