Čechům napálili novou daň. V roce 2024 musíte přiznat tento majetek, jinak to pořádně schytáte

Letošní rok přináší celou řadu změn, a to zejména pokud se týká různých daňových či majetkových povinností, jež dopadají takřka na všechny domácnosti v České republice. V rámci nového konsolidačního balíčku bylo rozhodnuto o novinkách, s nimiž se teď lidé postupně seznamují a často zjišťují, že to na ně dopadne skutečně ve velkém stylu.

Motivace k prodeji

Je známou věcí, že stát po letech sáhl na daň z nemovitosti. Co si celé roky nedovolil, to tentokrát udělal, což už je samo o sobě obrovskou změnou. Daň se zvýšila takřka na dvojnásobek. To se ještě ve většině případů dá poplatit, byť je otázkou, zda se nebude navyšovat i do budoucna. Ve skutečnosti to ale není všechno, co se v tomto ohledu mění.

Jsou tu totiž nové povinnosti a daň se bude platit i za nemovitosti, které z ní dosud byly vyjmuty. Zejména se jedná o nejrůznější nevyužívané stavby či garáže, ale také pozemky. To je skutečně nemilé, protože pokud něco nevyužíváte, logicky se vám za to nechce platit.

Jenže právě tam lze hledat skutečnou motivaci státu. Reálně na těchto nemovitostech zase tolik nevybere, ovšem dost možná přiměje lidi, aby s nimi něco dělali. Mohou je například začít používat, zrekonstruovat, ale pokud jen nechtějí platit daň, tak je třeba prodají někomu, kdo s nimi bude mít nějaký záměr. Tímto způsobem se může na trh vrátit celá řada zajímavých nemovitostí.

Foto: Shutterstock

Všechno nahlaste

Ovšem zpět k povinnostem. Novinka se dotkne přibližně 100 tisíc domácností v České republice, přičemž je potřeba jednat rychle. Za nemovitosti, na které se nově daňová povinnost vztahuje, totiž musíte podat přiznání k dani z nemovitosti. To je třeba udělat do konce ledna. Potom vám bude vyměřena daň, kterou zaplatíte do konce května.

Čtěte také: Vaše nemovitost může brzy propadnout státu. Češi dělají velkou chybu a přijdou o všechno

Rozhodně je třeba se k věci postavit čelem a v žádném případě se nevyplácí ji například vysedět nebo snad nějaké nemovitosti dokonce zapírat. To se vám může skutečně nemile vymstít, jelikož vám nakonec stejně budou daně doměřeny, ale navíc ještě dostanete pokutu za to, že jste je nepřiznali.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
4 měsíců

Co by vládní zloději pro český národ neudělali.

roland.eichhorn.
roland.eichhorn.
4 měsíců

Církev bude taky platit,nebo bude mít výjimky jako teď.

MARIA
MARIA
4 měsíců

Už vláda mně štve jenom sebrat peníze aby se mohli dát na UK a nazbrane sebrali důchodcům peníze a od ledna dali min 360 Kč tak opět důchodcům sebrali 400kc svine už aby ta vláda skončila celí život pracovali důchodci odváděli daně zdravotní sociální pojištění aby žili důchodci důstojné tak tet nemají na bydlení a na léky a jídlo. V Německu by důchodci neozebracili jak v Čechách .To se týká I maminky samozivytelky a nemocné děti .ODS Top9 lidovci a Stamp Piráti to největší zlo a zloději

LUDMILA
LUDMILA
4 měsíců
Reply to  MARIA

💯

Luboš
Luboš
4 měsíců

Daň z nemovitosti. Zlodějina podporovaná státem.

Renata
Renata
4 měsíců

Šmírování a okrádání lidí.. To státu jde na výbornou..

Milan
Milan
4 měsíců

Čau daně z nemovitostí a pozemků se platí co já pamatuji

Martin
Martin
4 měsíců

Uz ty hovada nevi jak ty lidi okrast a poslat ty penize na Ukrajinu.zpz

pepé
pepé
4 měsíců

Článek úplně o ničem. Buď si měl autor dát tu práci a vypsat všechny relevantní změny, a nebo mohl ušetřit čas a prostorna netu. Takovouhle slátaninu i všem a o ničem lze napsat na jakékoliv téma.!

Jiří
Jiří
4 měsíců
Reply to  pepé

Taky jsem čekal něco konkrétního.

Bohumil Douša
Bohumil Douša
4 měsíců

Co dodat? Kdo v tomto státě má největší příjmy a pokud možno bez práce? Netřeba komentovat. Vše bylo ozkoušeno na nemovitostech pošty, aukce probíhají, ale kdo koupil a za kolik je tajné. No a tohle poslouží těm níže postaveným. Myslím si, že tenhle stát by se měl zabývat daleko vážnějšími věcmi-např. huť v Ostravě. Zaměstnanci už si hledají práci a nakonec bude věc odůvodněna tím že nejsou lidi. Vládu to co se tam ďěje vůbec nezajímá. Za to jí zajímá korespondenční volba, která se nijak a nikým nedá zkontrolovat, ale mohla by přinést obrovské množství hlasů v poměru s tím… Číst vice »

Petr Bindur
Petr Bindur
4 měsíců

Já tedy nevím, ale daň z garáže a pozemku pod garáží už platím asi dvacet let, co tu garáž mám. Takže nechápu, jaká to je novinka nebo jestli někde v jiných městech se za garáž daň neplatí?

Lenka
Lenka
4 měsíců
Reply to  Petr Bindur

Pokud máte v garáži věci platíte daň, pokud máte auto daň neplatite