Vaše nemovitost může brzy propadnout státu. Češi dělají velkou chybu a přijdou o všechno

Možná se domníváte, že vlastnictví nemovitosti je něco nenarušitelného a nikdo vás o ni nemůže připravit. Za normálních okolností by se to skutečně nemělo stávat, ovšem existují výjimky, kdy vám může pozemek nebo dům v podstatě sebrat stát. Ne snad, že by tak činil nějak aktivně, ale nemovitosti mu mohou propadnout, pokud nejsou řádně zapsané.

Jak se to mohlo stát

Asi byste se divili tomu, kolik takových nemovitostí v České republice je. Jde o obrovské číslo dosahující 150 tisíc, kdy většinu tvoří pozemky a menší část potom rodinné domy. Tyto nemovitosti eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Má u nich poznamenáno, že jsou nedostatečně identifikovány.

Blíží se přitom zákonný termín, kdy tyto nemovitosti skutečně propadnou státu. Tento rok je tím posledním, kdy se o ně můžete přihlásit. Nejde přitom o nic složitého, ovšem spousta lidí ani neví, že mají nějakou takovou nemovitost nebo že je snad špatně zapsaná. Raději se podívejte na web úřadu, protože tam najdete zevrubný seznam.

Je například možné, že jste nějakou nemovitost zdědili, ale nedozvěděli jste se o tom. Reálně nedostatečně identifikovaný vlastník znamená to, že na katastru nemovitostí nejsou u dané položky zapsány žádná vlastnická práva nebo jsou zapsána, ale nedostatečným způsobem.

Foto: Shutterstock

Velké nedostatky

Jde často o pozůstatek let předcházejících rok 1989, kdy v České republice panoval v mnoha ohledech šlendrián. Bohužel se to týkalo i z dnešního hlediska tak zásadní věci, jako je katastr nemovitostí. Avšak uvědomme si, jak minulý režim nahlížel na osobní vlastnictví a bude vám jasno, proč třeba katastr několik let vůbec nevedl, a když už se do toho pustil, potom často dosti problematicky.

Pakliže ale dokážete doložit, že nemovitost, která je dnes uvedena na daném seznamu, patří vám, proč se o ni nepřihlásit? Při dnešních cenách vám tak může do klína spadnout i nějaké to zlaté vejce.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
11 měsíců

Hlupakum at propadnou. Nemel by jim poradit nekdo, koho voli? At pak nemaji holy zadek a nenadavaji na ostatni 🙂