Čechům zrušili legendární pivo. Náhle se přestalo vyrábět, už si ho nikdy nedáte

Pokud může být Česká republika na něco skutečně hrdá, potom je to její pivní historie a kultura. Prakticky v žádné jiné zemi nenajdete tolik velkých a špičkových pivovarů, stejně jako nepřeberné množství těch samých. A navíc jsou mezi nimi značné rozdíly. Když si dáte v některé jiné zemi pivo, obvykle chutnají všechna stejně, ale v Česku tomu tak jednoduše není.

Bylo to oblíbené pivo

Také proto tu vznikla také hutná tradice spočívající v tom, že některé hospody jsou pevným poutem svázány s určitou značkou piva. Zkrátka když tam jdete, už počítáte s tím, že si dáte tuto značku. Na to se váže i podpora pivovarů, které jim daný nápoj dodávají.

Bohužel se ale stalo to, že velké pivovary v České republice se dostaly do rukou velkých zahraničních hráčů. Chvíli se přitom zdálo, že by to mohlo fungovat a že do toho Čechům nebudou příliš zasahovat, ale to se rychle mění. Ukazuje se, že některá oblíbená piva mohou skončit okamžitě a bez náhrady.

Naposledy se to přihodilo pivovaru Velkopopovický kozel, kde z nejasných důvodů zařízli legendární pivo, a to Kozel dvanáctku. To sice není pivo, které byste na rozdíl od jedenáctky dostali v každé druhé hospodě, ovšem o to má kultovnější status.

Všechno to končí

Některé podniky na něj byly velmi úzce navázány. Jedním z nich je také Hostinec U Černého vola, který je legendární podobně jako pivo, které dominantně točil. Lidé sem zkrátka chodili na Velkopopopovickou dvanáctku, a to po desítky let. Všechno je to ale znenadání pryč.

Velkopopovická 12° se v naší hospodě čepuje od roku 1965. O jak silné a tradiční spojení jde, potvrzuje kromě jiného také nástěnná malba přímo nad výčepem,” uvádí web pivnice. “Bohužel, Kozel 12° už se čepovat nebude. Pivovar totiž ukončil stáčení Mistrova ležáku do sudů a pivo už není dostupné. Stalo se tak bez jakéhokoli předchozího upozornění, doslova ze dne na den.”

Čtěte také: Češi už nechápou, co se děje. Plzeňské pivo v Německu stojí pár korun. U nás? Jen pro ty nejbohatší

Pivnice uvádí, že pivovar ji ani žádným způsobem nevaroval. Prostě jednou sudy už nedovezl, a když se ptali, proč, tak jim bylo sděleno, že pivo se již nevyrábí. Takto neslavně tedy končí 60 let trvající tradice na Loretánském náměstí na Hradčanech.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments