Češi už nechápou, co se děje. Plzeňské pivo v Německu stojí pár korun. U nás? Jen pro ty nejbohatší

Mnozí jsou přesvědčeni o tom, že obchodní řetězce zneužily svého postavení a začaly si v Česku diktovat ceny nehorázným způsobem. Lidem se cenovky zvyšovaly doslova před očima, což pochopitelně málokdo vidí rád, obzvlášť když pak v sousedních zemích nakoupí výrazně levněji.

Jak to tady nefunguje

Jak se ale ukázalo na základě šetření antimonopolního úřadu, vše se děje v souladu se zákonem a tržní sílu reálně nikdo nezneužívá, maximálně tak využívá, což je ovšem přípustné. Zkrátka jsme se dozvěděli, že navyšování cen bylo ještě v normě a nikdo s tím nic dělat nebude. Od ministra zemědělství jsme se nakonec dočkali jen rady, abychom nakupovali v akcích, protože tam dostaneme vlastně standardní cenu. Pokud nakupujete mimo akce, hodně si připlatíte.

Další variantou ovšem je, vykašlat se na české supermarkety úplně a jezdit nakupovat pouze do Polska nebo do Německa. Na českých sociálních sítích ostatně nedávno někdo ukazoval leták německého Kauflandu a upozorňoval na masivní rozdíly v cenách.

Jednou z opravdu markantních položek bylo oblíbené pivo značky Pilsner Urquell, což je jeden z nejtypičtějších českých potravinářských produktů. Dalo by se očekávat, že v Česku bude nejlevnější. Jenže tak tomu absolutně není. Naopak, dnes už si plzeň standardně nekoupíte pod třicet korun, o pár korun levněji je k mání pouze ve střídmých cenových akcích.

Foto: Shutterstock

Nejlepší důkaz

V německém Kauflandu si ale můžete koupit basu plzní za necelých sedmnáct euro, tedy nějakých 350 korun. Za jednu láhev pak zaplatíte 17,50 korun. To je cena pro Čechy naprosto nedosažitelná. Naposledy se za ní toto pivo v akci prodávalo přibližně před pěti lety. Dnes chodí do slev za cenu kolem 24 korun. To je však oproti Německu o nějakých 40 % více.

Asi nenajdeme lepší důkaz toho, že v Česku jsou skutečně hodně předražené potraviny a je celkem jedno, zda se vyrábějí v tuzemsku nebo v zahraničí. Řetězce jednoduše využívají toho, že lidé za tyto ceny stále kupují, byť už je to prokazatelně méně. Maloobchodní tržby klesají již rok v řadě, a to přibližně desetiprocentním tempem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments