Z čeho se dělají potničky a proč postihují čerstvé novorozence?

Máte doma novorozence a hned po pár dnech po příchodu z porodnice vás vyděsila podivná vyrážka? Objevily se vašemu miminku na čele a ve vlasech drobné puchýřky? Má po sundání plenky červenou vyrážku na zadečku? Nepanikařte. S největší pravděpodobností se jedná o potničky, které postihnou i dospělé. Novorozenci na ně trpí mnohem více. Proč?

Potničky u novorozených miminek

Když se miminko narodí, jeho organismus se teprve musí naučit žít na světě a v podmínkách, na které my už jsme dávno zvyklí. Nemá vyvinutou termoregulaci a funkci potních žláz, zato funkce mazových žláz je zvýšena. Pokožka novorozence je velice jemná a citlivá na zevní podněty. Proto se nemůžeme divit, že se miminko snadno přehřeje a na těle mu vyskočí vyrážka.

Jak vypadají potničky?

Potničky vyskočí téměř okamžitě po přehřátí organismu. Na kůži se objeví droboučké čiré puchýřky, které mohou připomínat kapky potu či vody. Snadno prasknou, vyschnou a kůže se pak na jejich místě olupuje. Není to však pravidlem. Někdy se potničky vstřebají a nezůstane po nich na kůži ani šupinka.

Potničky mohou vypadat ale ještě trochu jinak. Především v místě vlhké zapářky se objevuje množství načervenalých pupínků, které jsou velké přibližně 1 – 3 mm. Objevit se mohou i ve vlasech, na obličeji, krku, ale i na trupu.

Jak potničky ošetřit?

Pokud se potničky objevují na obličeji, krku, trupu či ve vlasech, často samy od sebe zmizí a není je třeba nijak ošetřovat. V místech zapářky, hlavně pod plenkou, však mohou nadělat větší neplechu. Místo je potřeba dobře omýt čistou vodou, vysušit a vetřít suchý pudr na vysoušení těchto partií.

Po tomto ošetření se vyrážka ztratí a kůže zůstane vysušená. Proto je potřeba ji promastit zvláčňujícím krémem. U miminek používejte pouze neparfemované preparáty k tomuto ošetření určené.

Dá se potničkám předcházet?

Aby se potničky netvořily, stačí hlídat teplotu ovzduší a vhodné oblečení, které miminku oblékáte. Většinou platí, že miminka by měla mít o jednu vrstvu oblečení více než vy. Oblékejte ho vždy do prodyšných a ideálně bavlněných oděvů.

Pokud dáváte do postýlky chrániče matrace, dejte pozor, aby se nejednalo o igelitové podložky. Na nich se dítě snadno zapaří a vyrážka je na světě.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments