Cena benzinu v Česku se vyšplhá na 90 korun. Má to být už brzy, jen se o tom mlčí

Ceny benzinu a nafty jsou dnes jedním z nejbolavějších míst rodinných rozpočtů. Kde jsou ty časy, kdy jsme tankovali litr pohonných hmot za 25 korun. Ty už se zřejmě jen tak nevrátí. Možná až v době, kdy to stejně nikdo nebude potřebovat, protože všichni budou už mít elektromobil.

Může přijít zlom

Ale zpět do současné reality, kdy se s vysokými cenami paliv musíme stále nepříjemně potýkat. Ačkoliv v posledních dnech ceny lehce klesly, podle expertů může jít pouze o malý výkyv v rámci mezičasu na další cestě vzhůru. Málokdo totiž počítá s tím, že ceny benzinu kolem padesáti korun byly skutečně konečné.

Dnes se v podstatě vyčkává, co s trhem provedou nejrůznější opatření namířená proti hlavnímu dodavateli ropy a zemního plynu do Evropy. A zda náhodou on sám nepodnikne nějaké další kroky.

Může se totiž stát, že ropa z nějakého důvodu přestane proudit v dostatečném množství. Raději se o tom příliš nemluví, avšak jde o jeden z realistických scénářů budoucího vývoje.

Ostatně, počítá s ním také americká banka JPMorgan, podle které by sankce na ruskou ropu mohly způsobit dramatický nárůst ceny komodity, a to až někam ke 400 dolarům. Jen dodejme, že dnes se obchoduje pod 100 dolary.

Foto: Shutterstock

Ceny jsou stále spíše mírné

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by to znamenalo jediné. A to výrazný nárůst cen pohonných hmot u stojanů. Litr benzinu a nafty by pak mohl stát i 90 korun, ale klidně i více. Z vývoje cen elektřiny a zemního plynu už víme, že prakticky žádný strop neexistuje.

Málokdo si přitom uvědomuje, že zatímco plyn a elektřina zdražily mnohonásobně, v případě pohonných hmot to zatím zase tak razantní nebylo. To je z určitého pohledu spíše anomálie, která bude mít tendenci se narovnávat, což nevěští nic dobrého.

Nedostatek ropy nicméně nemusí vyústit pouze ve vyšší ceny. Minulé ropné krize ukázaly, že se to řeší například omezením rychlosti na silnicích, případně úplným zákazem dopravy v určitých dnech.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek
Zdenek
14 dní

Musíme to my sami se postavit holema nane tohle je demokracije fujjjjj toje hnus.čr.

Jiří
Jiří
15 dní

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
Je otázkou, jak dlouho bude “vláda” zkoušet trpělivost lidí. Pak mohou požádat o azyl na Ukrajině!

Jiří
Jiří
15 dní

Ted jsem byl tyden v Egyptě, kde litr benzinu vychází na cca 14 Kč

Last edited 15 dní by Jiří
Bohumil
Bohumil
15 dní

Lidé vyjdou do ulic. Už brzy, jen se o tom nemluví.

Zvoník
Zvoník
16 dní

Česká republika potřebuje dostat přes držku všema zvýsenýma cenama za podporování války na Ukrajině.

Marek
Marek
15 dní
Reply to  Zvoník

Tak to musíme hlavně vymlátit všechny rusaky. Nebýt rusaka, žádná válka na Ukrajině není.

A jsem všema deseti proto, vyzbrojit Ukrajince, aby bylo čím střílet na ruské teroristy

Jan
Jan
14 dní
Reply to  Zvoník

Nebylo by vám lépe v Rusku? Proc se vztekat v našem, pro vás nesvobodném a nepřehledném světě, když ráj na vás čeká a ani není tak daleko?

Jan
Jan
16 dní

Už aby stál alespoň 100kc. Bude na silnici klid.

Jakub
Jakub
16 dní
Reply to  Jan

A v samosce taky. Jestli podraží ropa tak i všechno ostatní.

Vladimír
Vladimír
15 dní
Reply to  Jan

Tak určitě. Vše pak o 100% dražší, máslo za 200,chleba za 100kc….Tohle může napsat jen omezenec!

Martin
Martin
15 dní
Reply to  Jan

Jo, tak až se zdraží na těch sto, tak s tím se zdraží všechno, zásobování, cesta autobusem či vlakem, všechno, uvědomujeme si to, nebo Vám je to jedno.

Drobino
Drobino
14 dní
Reply to  Martin

Vite kdysi jsem cetl clanek kde pocitali kolik najede potravina, ktera se sklizi nebo vyrabi tesne vedle obchodniho retezce, tedy myslim ze to bylo v okruhu 10km. Najela prumerne 1000km pres nekolik skladu a tridicich center. Mozna je tedy na case zacit premyslet jak znovu nakupovat u místních zdroju a tim usetrit palivo.

Pavel
Pavel
10 dní
Reply to  Drobino

Farmářský trhy dyk jo, jde to z pole hned k nám a hlavně NOU CHEMISTRY!