ČEZ znovu napálil ceny elektřiny. Tak to už je moc, dělá to schválně?

Dnes si v podstatě můžete vsadit na to, že od nového měsíce ČEZ navýší ceny energií. A další dodavatelé ho budou pochopitelně následovat. Ačkoliv se to zdá být neuvěřitelné, od 1. srpna skutečně znovu platí nový ceník. Ten starý vydržel přesně měsíc. A předtím už se letos zdražovalo několikrát.

Ceny pořád stoupají

Ani tentokrát není navýšení cen bezvýznamné. Zákazníci, kterým končí fixace, si budou muset připlatit prakticky na všech tarifech. Někde více, někde méně, nejčastěji pak přibližně 10 %. To se na první pohled nemusí zdát být jako mnoho, ale vezmete-li v potaz, že jde o navýšení již několikrát navýšených cen, které už jsou přitom několikanásobné oproti loňsku, je to něco jiného.

Ukazuje se, že domněnky o uklidnění situace a dokonce snad možném poklesu cen byly doslova bláhové. Se zdražováním totiž podle všeho nejsme ani zdaleka u konce. Důvodem je vývoj cen na světových burzách, kde zdražuje jak plyn, tak elektřina.

Český stát přitom na rozdíl od řady jiných evropských zemí v tomto ohledu vůbec nekoná a ani neuvažuje o tom, že by ceny zastropoval. Zodpovědným lidem jakoby nedocházelo, že lidé už nebudou mít na poplacení účtů za energie.

Foto: Shutterstock

Může za tím být větší plán

Nebo je to snad záměr a takto prudké zdražování bez jakékoliv korekce probíhá řízeně? Mohlo by jít o plán, jak jednoduchým způsobem tlumit spotřebu energie, aniž by se to muselo lidem přikazovat. Důvodem je pochopitelně to, že na podzim a v zimě nemusí být v České republice dost plynu na běžný provoz. Úspory se tak budou hodit. Tomu by odpovídala i skutečnost, že se podle všeho zadrhl takzvaný úsporný tarif a domácnosti tak letos nedostanou příspěvek až 16 tisíc korun, jak se očekávalo, ale zřejmě jen pouhé dva tisíce.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy přichází v úvahu také jiný důvod. ČEZ v takto rychlém sledu prý možná zdražuje proto, aby zdražování nemusel ohlašovat v období před komunálními volbami.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců

Nejlepší by bylo tento podnik prostě znárodnit a byl by klid. Co nechápu je, stát má 70% akcií a neví si rady. Na Slovensku to vyřešili jednoduše pei 30%. A hned to šlo. Ono platit daně ve výši 50 % že zisku to si to každý rozmyslí.

Jiří
Jiří
7 měsíců

Tento národ hlupáků si nic jiného nezaslouží, dobře mu tak. Jen se divím ČEZu, že nezdražil víc, když je to těm hlupákům jedno.