Ceny elektřiny a plynu se už nekontrolovaně utrhly. Lidé mohou platit stovky tisíc, půjdou se bouřit do ulic

Prakticky všichni odborníci teď jen nevěřícně hledí na vývoj ceny energií na evropském trhu. Ty už v minulých měsících dosáhly nepředstavitelných úrovní a očekávalo se, že budou klesat. Jenže plyn a elektřina v posledních dnech znovu doslova brutálně podražily. Jejich ceny letí každým dnem o desítky procent vzhůru.

Tlaky neskončí

Nejmarkantnější je to na ceně elektřiny, která je však do značné míry navázána na cenách zemního plynu. Za jednu megawatthodinu elektřiny teď musí obchodníci zaplatit 700 eur, což je více než 17 tisíc korun. Před týdnem byla přitom cena ještě 500 eur. Zdá se však, že zdražování bude pokračovat dále. Někteří pozorovatelé mluví o tom, že brzy může padnout hranice 1000 eur za jednu megawatthodinu.

Ačkoliv by se to tak mohlo zdát, nejde o žádná od reality odtržená čísla. Poměrně brzy se totiž budou muset propsat do koncových cen pro zákazníky. A situace je dnes o poznání komplikovanější než dříve. Zatímco ještě před pár měsíci se zdálo, že drahé energie budou problémem hlavně tohoto roku, zatímco energetické kontrakty na další roky už ukazovaly úlevu, dnes už tomu tak není. S vysokými cenami elektřiny se počítá i na roky 2023 nebo 2024.

Z toho plyne, že dodavatelé energií zřejmě budou muset promítnout jejich zdražení do koncových cen v plné výši, protože na dohled není žádné uvolnění cenových tlaků.

Foto: Shutterstock

Čtyřikrát tolik

Dodavatelé elektřiny a plynu v současné době mění ceníky již velmi často a zřejmě v tom budou pokračovat. Na podzim bychom tu tak mohli mít skutečně dokonalou cenovou bouři. I podle střídmých odhadů budou lidé za elektřinu a plyn platit čtyřikrát více než loni. Pochopitelně záleží, jakou kdo má fixaci, nakonec se tomu ale nevyhne zřejmě nikdo.

Pakliže jste tak za energie byli zvyklí platit třeba 50 tisíc korun dohromady, teď budete muset platit už 200 tisíc korun. Řada lidí volá po tom, aby se ceny energií zastropovaly jako v jiných evropských státech. Zatím se však nezdá, že by se to mělo stát i v České republice.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
1 rok

Komu a na kolik zdražili elektřinu? Ještě jsem to od nikoho neslyšel. Jen se o tom všude mluví.

Dvořáková
Dvořáková
1 rok

Hlavně, že máme dvě obrovské jaderky. Kdyby byla vláda co k čemu,prodávala by jen přebytek. My jsme soběstační v energii přesto jí máme nejdražší. Ale my jsme tak štědří až hanba

Bruno
Bruno
1 rok

Hodně výrobních fabrik zvažuje odpojení nejvíce zatížených částí – jako kovárny, svařovny a velké obráběcí stroje . A všichni budem v pohodě.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Dobře lidem tak za to, co si debilně zvolili za kapitalismus.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Zvoník

Dobře lidem tak za to, že si zvolili Babišův populismus který prožral všechny rezervy po zlém Kalouskovi a žádné další nevytvářel! Buďte přesný 😉

Vlapu
Vlapu
1 rok

Já jsem zrušil odběr plynu a elektřiny a jsem v poho.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Vlapu

Žiješ v jeskyni a máš tam aspoň ohniště?

Robert
Robert
1 rok
Reply to  Zvoník

Ne, má tzv nezávislý chytrý dům a grid off sítě 😂

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Zvoník

Pořád lepší jeskyně, než osobní bankrot!

Liba
Liba
1 rok
Reply to  Vlapu

Souhlasím odpojit a mám klid😉

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Vlapu

Též o tom uvažujeme vše zrušit!