Cenné tipy pro kvalitní spánek. Možná vás překvapí, jak je to snadné

Špatný spánek se dlouhodobě může změnit v hotová muka. Pokud jste vyčerpaní a trvale unavení, těžko zvládnete každodenní život. Dobrou zprávou je, že pokud problémy nejsou chronické, mohou je dotyční odstranit i bez medikamentů. Teprve po letech bezesných nocí je třeba nasadit léčebnou terapii. O to důležitější je, jednat včas. Ale co to je vlastně zdravý a kvalitní spánek?

Každý asi odpoví trochu jinak. Někdo si vystačí s pěti hodinami a ráno je čilý jako rybička. Jiný potřebuje hodin dvanáct. Někdo spí v kuse, jiný na etapy. Jeden chodí spát brzy, další raději později. Ze všeho nejdůležitějším znamením je ale to, jak se cítíte přes den. To je zpráva, kterou dostáváte od svého těla. Ti, kteří jsou přes den odpočatí a fit, spí zkrátka dobře a nemají žádný důvod na tom něco měnit. Teď už ale k jednotlivým tipům, jak se k takovému výsledku dobrat.

Přes den být aktivní

Pohyb, sport, ale také duševní činnost jsou dobré a velmi důležité pro to, abyste své tělo unavili. Ale zase to nepřehánějte: například pohyb nebo náročná mozková činnost těsně před tím, než jdete spát, je naopak kontraproduktivní. Negativně se může projevit i sledování napínavých filmů nebo čtení strhujících knih.

Nevynechávat večeři

Říká se, že večer není dobré moc jíst a už vůbec ne předtím, než jdete spát. Pravda je to ale jen zčásti. Samozřejmě vašemu spánku nepomůže, když si před ulehnutím dáte vepřové koleno nebo řízek s hranolkami. Ale vaše tělo potřebuje potravu, která není příliš těžká pro žaludek. Také tekutiny jsou přínosné – tím však není myšlen alkohol. Ten vám sice pomůže usnout, ale v druhé polovině noci pak budete spát méně hluboce.

Vyvinout rituály

Je jedno, zda budete vyšívat, číst si, malovat nebo sledovat televizi. Kdo má problémy s usnutím, měl by si vyhradit alespoň půl hodiny před ulehnutím pro určitou konkrétní činnost. Ta by měla být výhradně odpočinková a nijak vzrušující. Pomůže ale také pevná rutina v podobě sprchování, krémování, čištění zubů a následného poslechu audioknihy. Důležitá je zkrátka pravidelnost.

Raději spát odděleně

Může se stát, že partneři mají problém sdílet jednu ložnici. Než abyste to lámali přes koleno a říkali si, že přeci musíte sdílet jedno lože, je lepší se v tomto ohledu rozdělit. Jeden nemůže spát, když druhý chrápe. Jednomu je zima a druhému teplo. Však to znáte. Kromě toho, že tyto problémy způsobí, že se nevyspíte, mají navíc negativní vliv na kvalitu partnerského života. Paradoxně bylo mnoho manželství zachráněno tím, že pár přestal sdílet jednu ložnici.

Pozitivní vztah ke spánku

Problém začíná mnohdy už v dětství, kdy se dětem hrozí, že budou muset do postele, když nebudou hodné apod. Spánek pro ně proto často získá negativní image. Proč se raději nebavit u snídaňového stolu o snech nebo se společně těšit na odpočinek v posteli?

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments