Hormonální antikoncepce ovlivňuje ženskou mysl

sex
Loading...

Hormonální antikoncepce je nejoblíbenější a také nejjistější ochranou proti početí. Zároveň má ale také mnohem více vedlejších účinků než antikoncepce nehormonální. Delší dobu panuje podezření, že by pilulky měly ženám způsobovat deprese. S touto hypotézou se nyní pokusila vyrovnat mezinárodní vědecká skupina, která své závěry publikovala v časopise Fertility and Sterility.

Deprese nezpůsobuje, ale má vliv na pocit spokojenosti

Rozhodnutí pro nebo proti hormonální antikoncepci není pro ženy jednoduché. Nezřídka ji zavrhnou proto, že se kromě známých zdravotních rizik (například trombóza) obávají zásahu do jejich přirozeného hormonálního prostředí.

Vědci přitom zkoumali otázku, nakolik pilulky 2. generace zvyšují riziko depresí či jen toho, že se ženy necítí spokojené samy se sebou. Výsledek: pilulky s účinnou látkou jako je Levonorgestrel nebo Ethinylestradiol vyloženě negativně ovlivňují pocit spokojenosti. Souvislost s depresemi se však prokázat nepodařilo.

Zkoumáno 340 žen po dobu 3 měsíců

Výzkumu ve švédském Stockholmu se účastnilo 340 ve věku 18 až 35 let, které byly rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina po dobu tří měsíců dostávala HA 2. generace, zatímco druhá skupina polykala pouze placebo. Na začátku a na konci studie pak vědci pomocí standardizovaného procesu zkoumali stav jejich spokojenosti. V dalším testu pak zašli dále a snažili se zjistit, zda pilulky u testovaných žen nezpůsobily ve větší míře depresi.

Malé až střední rozdíly ve spokojenosti

Na konci testu se ženy ve skupině, která brala hormonální antikoncepci, cítily o poznání méně příjemněji než dobrovolnice ze skupiny s placebem. Vědci rozdíly popsali jako malé až střední. Každopádně jsou ale tak významné, že byly popsány jako signifikantní, tedy jasně rozpoznatelné. Ženy, které braly antikoncepci, se cítily především méně energicky a ve větší míře udávaly, že nemají pod kontrolou své emoce a chování (v porovnání s testem na začátku studie).

Naopak depresivní symptomy byly na začátku i na konci studie u obou skupin stejné.

Vzhledem k tomu, že studie zkoumala preparáty 2. generace, není možné její závěry vztáhnout na novější hormonální antikoncepci. Vědci danou antikoncepci zkoumali především proto, že ve Švédsku, stejně jako u nás, je první doporučovanou volbou.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Tom Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Tom
Host
Tom

Nesmysl