Ceny bytů a domů se drasticky propadnou. Češi budou plakat, co si to koupili. Dluhy jim zůstanou na celý život

Majitelé nemovitostí, kteří si je pořídili v minulých letech, kdy byly ceny vyšponované doslova na maximum, možná již brzy spláčou nad výdělkem. Už teď pozorujeme nemalý propad ceny, ale může přijít ještě mnohem větší korekce, která ceny bytů a domů vrátí o mnoho let zpátky, navíc bez vidiny dalšího většího růstu.

Přichází realita

Z nějakého důvodu Češi uvěřili tomu, že ceny nemovitostí porostou donekonečna. Už loňský rok je ale měl vyvést z omylu. Jak uvedl sociolog bydlení Martin Lux pro server Seznam Zprávy, ceny loni poklesly přibližně o šest procent v průměru. Letos by to mělo být dalších deset procent dolů. To máme za dva roky zlevnění o téměř dvacet procent.

A to si, prosím pěkně, zrekapitulujme situace, ve které se nacházíme. Inflace už druhým rokem dosahuje 15 %. Za dva až tři roky se peníze znehodnotí o 30 %, a do toho ceny nemovitostí klesají nominálně o dalších dvacet. Co tu vidíme, je velká eroze hodnoty bytů a domů.

To navíc zdaleka nemusí být všechno. Pakliže by do České republiky přišla recese, je podle sociologa možné, že ceny nemovitostí letos klesnou klidně i o třicet procent. To by byla obrovská rána a řadu lidí by to zřejmě dostalo do potíží.

Foto: Shutterstock

Nenechte se mýlit

Vlastnili by totiž byty, jejichž hodnota by nedosahovala ani výše hypotéky, kterou si na ně vzali. Úrokové sazby na hypotékách navíc značně vzrostly, a tak bude problém vůbec takové nemovitosti financovat.

Při pohledu na realitní servery si možná řeknete, že situace ještě není natolik zlá, protože ceny se nezdají být o tolik nižší než v roce 2021, kdy dosáhly vrcholu. To je ovšem zkreslený pohled. Nemovitosti, které v nabídce vidíte, tam dost možná leží celé měsíce a jednoduše za tuto cenu nemají kupce. A když už se prodají, potom s velkou slevou, o které už se ale nedozvíte.

Současný trh je tak trochu zamrzlý, protože prodejci stále nepochopili, že ceny bytů a domů už jsou zkrátka jinde. Za vrcholné ceny je prostě už neprodají, i kdyby stokrát chtěli. Naopak, může dávat smysl dát teď nějakou tu slevu, než se v dalších letech dívat, jak ceny dále padají.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments