Ceny elektřiny a plynu se propadly. Češi mohou okamžitě platit méně, musí ale udělat jednu věc

S určitou opatrností můžeme říct, že ta nejhorší fáze energetické krize je zažehnána. Nacházíme se uprostřed zimy a plynové zásobníky jsou stále plné z 80 %, přičemž se neočekává nějaký zásadní propad, protože určité dodávky jsou stále zajištěny.

Jak se zlevňuje

Dokonce jsou místy vyšší, než jaký je skutečný odběr, což tlačí cenu plynu a zprostředkovaně také elektřiny níže. Na burzách se ceny těchto energií propadají už dlouhé týdny a lze to nazvat trendem. Ačkoliv se neočekává, že by se dostaly na předkrizovou úroveň, přesto by se mohly stabilizovat na přijatelných hodnotách.

Bohužel to ale neznamená, že tento obrovský propad burzovních cen se okamžitě přepíše do těch koncových. Dodavatelé totiž energie nakupují pro své zákazníky postupně. A stejně jako hned nenastal razantní nárůst, také chvíli potrvá, než ceny vyklesají. Předpokladem pochopitelně bude, aby na burzách zůstaly levné.

Přesto už se ale objevují první nabídky dodavatelů, které slibují nižší ceny než jsou ty aktuálně standardní, tedy státem zastropované. Dá se přitom očekávat, že takových nabídek bude přibývat.

Foto: Shutterstock

Neudělejte chybný krok

Pakliže nemáte zafixovaný tarif, ušetřit můžete prakticky okamžitě. Stačí využít nabídku dodavatele, který nabízí nižší ceny. Jde například o společnosti E.ON nebo Innogy. Ty však atraktivnější nabídku svázaly s nutností fixace na několik let.

To nemusí být výhodné. Aktuálně nabízené ceny totiž ještě nejsou tak úplně nízké, aby stálo za to za ně zavázat k odběru na delší dobu. Podle odborníků není od věci počkat několik týdnů či měsíců, až ceny vyklesají více. A teprve pak třeba využít nějakou formu fixace. Objevit by se měly třeba i fixace na jeden rok, které mohou být schůdnou alternativou.

Mohlo by se také vyplatit hradit současné ceny až do konce topné sezóny, která nastane na přelomu března a dubna. Tehdy se totiž očekává další významnější propad cen, kterého bude možné využít.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců

Jestli si někdo myslí, že to je výhra, tak si asi nejspíše dělá srandu. Co je na tom dobrého, že ceny klesají, když jsou pořád šíleně vysoké. A elektřina, kterou vyrábíme za pár šupů, se prodává za cenu na burze. Až jdou všichni ti zloději někam. Třeba do USA. Ale majetek tu nechat.