Ceny plynu už ho netrápí. Vyrobil si ostravské torpédo a má na zimu vystaráno, zatopí zadarmo

Současnou situaci s vysokými cenami energií je možné vnímat v různých rovinách. Prvotně je to pochopitelně negativní, protože to má neblahý dopad na rozpočet domácností. Někteří však opatrně připouštějí, že by to mohlo mít i pozitivní efekty. Zatímco dosud totiž lidé nad spotřebou elektřiny a plynu příliš nepřemýšleli, nově si jsou hodnoty energií vědomi a musí nasadit úsporná opatření, a to buď ve snížení spotřeby nebo například v podobě zateplení domu či instalace solárních panelů.

Čisté topení končí

Celá řada lidí takto zodpovědně uvažuje, bohužel se ale najdou i tací, kteří se pokouší na celou věc vyzrát jiným způsobem a ti naopak budou přispívat k tomu, že se ovzduší ještě více znečistí, protože budou používat špinavé alternativy.

Už teď jsou slyšet nářky spousty lidí, kteří lamentují nad tím, že se nechali přesvědčit k instalaci plynového kotle. Ta byla sice podpořena dotacemi, ale k čemu jim to teď je, když ve starém nezatepleném domku mají najednou platit 150 tisíc korun za vytápění. A může to být klidně i více. Kdo může, ten si v takové situaci nechává zapojit zpět svůj starý kotel na tuhá paliva.

Podobně jako pan Ivan z Frýdku-Místku. “Já jsem s plynem skončil. Tohle mi dělat nebudou. Nakoupil jsem si metráky uhlí a podpořím je ostravským torpédem,” líčí otevřeně s tím, že topení ho tak vyjde asi na deset tisíc korun za sezónu. Lituje jen toho, že před dvěma lety pořídil plynový kotel, který se teď pokouší prodat, ale nikdo ho prý nechce.

Foto: Shutterstock

Bude to cítit

Bohužel se tak naplňují obavy z toho, po čem všem lidé sáhnou, aby si na zimu vytopili svá obydlí za co možná nejnižší cenu. Už samotné uhlí jistě nebude sousedům pana Ivana po chuti, protože vyluzuje značný zápach z komína. A když se ještě přidá ostravské torpédo, dokáže to poměrně spolehlivě zamořit i široké sousedství.

Tento vysoce neekologický prostředek se těšil velké oblibě před desítkami let. Nejde o nic jiného než PET láhev naplněnou vyjetým olejem, který obohatíte o dřevěné piliny. Výhřevnost je skutečně značná, ovšem na úkor toho, co pošlete do okolí svým komínem.

Kontroloři budou mít letos spoustu práce. Sousedi pochopitelně mohou ty, kdo jim zamořují okolí, nahlašovat. Je to ale celkově problematické, protože kontrola musí dotyčné přistihnout prakticky přímo při činu, tedy nevhodném zatápění.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Jo no, smrádek, ale teploučko – zkuste to vysvětlit těm nahoře…:P

Jarda
Jarda
1 rok

To je tak, když na nás EU tlačí svým Green dealem a říká buďte ekologičtí, vytápějte plynem, nejlépe elektřinou, nafta fuj, benzín fuj – jezděte v elektroautech, na střechu si dejte solární panely, tím říkají to “A” , ale už neřeknou to “B” kde na to ti lidi mají vzít peníze, každej není bohatej, většina lidí u nás dělá za 20-25K čistýho, na republikový průměr 2/3 lidí nedosáhne a hlavně všechno je tu již dražší než v zahraničí, kde jsou platy mnohonásobně větší a přesto tam protestují, protože to tam měli do teď za hubičku, vůbec se nedivím že se… Číst vice »

Duds
Duds
1 rok
Reply to  Jarda

Bohužel máš pravdu.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jarda

Přesně tak – není to tak dávno, kdy s velkou slávou zaváděli plyn do každé díry a rozdávali dotace na plynové kotle – podmínkou bylo zrušit kotel na pevná paliva – dokonce to chodili kontrolovat, jestli je kotel odpojený a díra do komína zazděná…a teď šlus, všechno je špatně, pořiďte si topení na elektriku nebo tepelné čerpadlo 😛 Takže tuto zimu počítám s tím, že opět nebude možné ani vyvětrat, jaký bude venku humus a bude to ještě horší, než v dobách minulých, kdy se topilo uhlím a koksem – to už je dneska téměř nedosažitelné. Brusel nám byl čert… Číst vice »

Miroslav
Miroslav
1 rok

Ve Staré Vsi běžná praxe už roky.
Navíc zásadně studený zatop v pravé poledne, ať si všichni užijí.

Radomír
1 rok

Ostravské torpéfdo bude tuto sezónu nejekonomičtější tolivem ! Sláva ukrajině ! 😂