Ceny v Chorvatsku dramaticky vystřelily, v zemi je neskutečně draho. Potvrdil to i úřad

Turisté, kteří se letos vydali na vysněnou dovolenou do Chorvatska, na místě zjišťují, že místní podnikatelé velmi razantně navýšili ceny prakticky veškerého zboží a služeb. Lidé to pochopitelně nejčastěji pocítí na ubytování nebo v restauracích.

Zdražilo se citelně

Citelné zdražování potvrdil i chorvatský statistický úřad, který vydal zprávu o zvýšení cen za červen, který byl prvním měsícem nové turistické sezóny. Navýšení je jednoznačně vidět i z tohoto čísla. V průměru totiž inflace v zemi stoupla o 12 %.

Velmi citelně stouply ceny dopravy, a to o 20,3 %, kdy za tím stojí především nárůst pohonných hmot. Ty jsou přitom v zemi od poloviny června zastropované. Pokud by tomu tak nebylo, lidé by si připláceli ještě více.

Výrazně zdražil segment služeb v pohostinství, kam patří právě ubytování a restaurace. Zde je zaznamenán nárůst o 14,6 %. Nemělo by vás tedy překvapit, že ceny jídel v restauracích jsou tak vysoké.

Foto: Shutterstock

Časté turistické pasti

Pochopitelně jde pouze o průměrná čísla, která se vztahují na celou zemi. V turistických oblastech se ve skutečnosti zdražovalo ještě mnohem více. Podniky, které jsou určeny prakticky jen pro turisty z jiných zemí, mají ceny nasazeny i nad úrovní západoevropských zemí.

Není tedy výjimkou, že za jídlo zaplatíte v přepočtu tisíc korun a za pivo stovku. Bohužel se ale najdou i vyložené turistické pasti, kdy už ceny absolutně nijak neodrážejí to, co dostanete. Zaznamenán byl případ, kdy lidé za dva sendviče a pár nápojů zaplatili 1700 Kč.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments