Čerstvé citrony už vám nikdy nedojdou. Moc se to neví, ale skvěle rostou doma na parapetu

Máte rádi čaj s citronem nebo vodu s plátky citronu? Nemusíte využívat umělé náhražky nebo chemicky ošetřené citrony. Můžete si vypěstovat vlastní citrony.

Citrusy pochází se subtropů a průmyslově se pěstují například v Itálii. Z toho tedy vyplývá, že rostliny potřebují hodně světla a teplo. Pokud se nejedná o mrazuvzdorné rostliny, neměla by teplota při přezimování klesnout pod 5 °C. Citrusy můžete pěstovat i v našich podmínkách a odměnou pro úspěšné pěstitele bude plodící rostlinka.

Na balkoně nebo parapetu

Citrusy lze pěstovat od semínka, ale rychlejší a vhodnější variantou je zakoupení malého stromku.

Půda pro pěstování citrusů by měla být mírně kyselá, výživná a spíše lehčí.

V létě je vhodné pěstování venku. Citrus můžete umístit za okno na parapet nebo na terasu či balkon. Na místo chráněné před průvanem. Ideální teplota pro pěstování je 22 °C až 25 °C. Pokud je stromek již většího vzrůstu, můžete používat květináč s kolečky. Přemístění bude jednodušší.

Dbejte na pravidelnou zálivku. Rostlina nesnese přelití, ale ani sucho. Pokud tedy zbyde voda v podmisce, vylejte ji. Vzdušná vlhkost by v létě měla být vyšší, než je obvykle v bytech. Pokud tedy nemůžete rostlinku pěstovat venku, je dobré vlhkost zvýšit. Pro zvýšení vlhkosti můžete využít oblázky. Vyskládejte je do podmisky, kam nalijete vodu a následně na oblázky umístíte rostlinku. Voda se bude postupně odpařovat a díky tomu se zvýší vlhkost.

Foto: Shutterstock

Přezimování citrusů

Rostlinku pravidelně hnojíme v období růstu. Zpravidla tedy v měsících dubnu až srpnu, a to 2 – 3 krát měsíčně. Pozor, pokud chcete citrony konzumovat, přihnojujte hnojivy vhodnými pro rostliny, jejichž plody se konzumují. Během přezimování nehnojíme.

Na zimu rostlinku přemístíme zpět do domu. V místnosti, kde bude přezimovávat, by měla být teplota okolo 10 °C a dostatek světla. Současně musí dojít i k omezení zálivky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments