Červené nádory neboli hemangiomy. Většinou neublíží, ale mohou napadnout i vnitřní orgány

Hemangiomy jsou nezhoubné nádory, které se vyskytují v dětském věku a zpravidla i rychle vymizí. Mohou vás však obtěžovat i v dospělosti či se objevit na vnitřních orgánech. Co to jsou hemangiomy a jak se léčí?

Co je to hemangiom

Hemangiom je nezhoubný nádor, je to shluk krevních cév. Můžete u nich zaznamenat růstovou fázi, poté se růst zastaví. Zpravidla hemangiom i sám vymizí, proto se drtivá většina případů pouze sleduje. Za vznikem hemangiomů mohou stát některé bílkoviny, ty podpoří abnormální růst krevních cév v místě. Přesná příčina vzniku hemangiomů však dosud známá není.

Jak poznat hemangiom

Hemangiom vypadá jako větší mateřské znaménko. Vystupuje z kůže, ale má výrazně červenou barvu. Jakmile roste může se jeho barva změnit až do tmavě červené či červenohnědé.

Hemangiomy na vnitřních orgánech lze odhalit pouze při ultrazvuku nebo CT vyšetření.

Kdo je ohrožen hemangiomem

Velmi často se vyskytuje u dětí a v dětském věku zároveň i samovolně vymizí. Postihuje i dospělé, pokud se více vystavují slunečním paprskům. Na vině je ale především genetika, dědičné predispozice.

Nebezpečí hemangiomu

Hemangiomy nejsou bolestivé, je to pouze kosmetický problém, to v případě, že se objeví v oblasti obličeje. Nebezpečné jsou jen v případě, kdy by došlo k prasknutí. Pak hemangiom velmi krvácí a utvoří bolestivý vřed.

Hemangiomy na vnitřních orgánech

Hemangiomy mohou růst i pod kůží a na vnitřních orgánech. Ani ty nepředstavují výrazné ohrožení a k jejich odstranění se přistupuje dle lokace. Mohou být na játrech, ledvinách i na mozku. Nejčastěji se odstraňují hemangiomy na hrtanu, jelikož ztěžují dýchání a hemangiomy na očních víčkách.

Jak se léčí hemangiomy

Hemangiomy se dlouze sledují. U dětských pacientů zpravidla ustoupí. Pokud jsou na místech, kde vadí kosmeticky, přistupuje se k léčbě kortikosteroidy. Ty se nanášejí ve formě mastí na postižené místo. Jejich úkolem je zpomalit růst. Hemangiomy, u kterých se zastavil růst je možné odstranit při jednoduché operaci za použití laseru.

Hemangiomy na vnitřních orgánech je možné odstranit chirurgicky nebo podvázat tepnu, která hemangiom zásobuje.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments