Konec levných potravin v Polsku? Tamní vláda možná zruší podporu

Lidé už si dnes běžně zvykli jezdit na větší nákupy za hranice, a to nejčastěji do Polska, kde mohou nakoupit skutečně velmi levně a ještě si naplnit nádrže a kanystry pohonnými hmotami za příjemně nízké ceny. K sousedům tak jezdí stále více lidí, a to už z poměrně velké vzdálenosti, protože i tak se to vyplatí.

Umělá podpora končí

Maso, mléčné výrobky, cukrovinky nebo drogerii pořídíte v Polsku v průměru o třetinu levněji. V této sousední zemi bylo levněji než v Česku už dříve, ovšem v rámci cenové krize se tento rozdíl ještě zvýraznil. Jedním z důvodů byla skutečnost, že se zde snížila daň z přidané hodnoty na potraviny až na nulu. Oproti tomu v Česku je stále stanovena na 15 %.

Zatímco před časem se toto opatření těšilo všeobecné široké podpoře a polský stát za něj byl chválen, teď se karta obrací. Ukazuje se, že pro státní rozpočet jde o takovou ránu, že už to zřejmě nebude možné vydržet o moc déle. V Polsku se teď nahlas začalo mluvit o zrušení tohoto takzvaného protiinflačního deštníku. Jeho náklady se totiž za dva roky vyšplhají na 150 miliard zlotých, což je přibližně 750 miliard korun.

Podle odborníků bude nutné toto opatření zrušit, což už připouštějí i někteří zástupci státu. Bude to o to jednodušší, protože koncem tohoto roku stejně vyprší a bylo by nutné ho prodloužit na další období. Jenže to se nejspíše nestane.

Foto: Shutterstock

Ceny poletí nahoru

Poláci tak přijdou o nulovou DPH na potraviny nebo plyn nebo jen 8% daň z pohonných hmot. Inflace v sousední zemi se však v poslední době začala citelně zvyšovat i bez toho. Pokud teď ještě přijde tento krok, může dojít doslova k cenovému šoku, a to zejména u cen potravin a energií.

Prakticky to může znamenat, že ceny potravin vystřelí a ačkoliv dost možná zůstanou o něco výhodnější než v Česku, rozdíl už nebude takový, aby se vyplatilo jezdit sem nakupovat. Obzvlášť když podraží i benzin a nafta. Levným nákupům v Polsku tedy pravděpodobně brzy bude konec. Pro Čechy to není dobrá zpráva. Mnoho z nich se totiž takto naučilo šetřit rodinný rozpočet, což se hodilo. Teď o tuto možnost přijdou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan
Radovan
1 rok

Mzdy jaké mají v Polsku zase tak moc zvedat nebudou. Kolem hranic mají mzdu kolem 3000 zlotých. Kdyby měli ceny podobné jak u nás tak jim to spočítají.

Sára
Sára
1 rok

Jezdím do Polska 15 let. Celou tu dobu se to vyplatí. ;⁠)

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Osobně mi to je jedno. Bydlím kousek od hranic. Takže se mi to pořád vyplatí.

Ilija Němec
Ilija Němec
1 rok

To se máš. Já su z dědiny od Brna. Musíme si vše vypěstovat nebo najít v přírodě. Dá se to, už jsme si zvykli.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Ilija Němec

Taky bydlím kousek od hranic, ale do Polska pravidelně nakupovat nejezdím – dá se rozumně nakoupit i u nás. Ovšem vyplatí se jet do Castoramy – má mnohem větší výběr zboží než naše OBI nebo Hornbach
Lidé, kteří mají zahradu, můžou být v lecčems za vodou – bohužel většina má zahradu jen okrasnou – pěstování čehokoliv k jídlu se vyhýbají.

Soson
Soson
1 rok

Taková rána pro potraviny to určitě nebude protože jejich DPH je 5%. A ještě to měli jenom na základní potraviny. Takže to bude pořád levnější a to o dost než u nás.