Naprostá nespravedlnost v důchodech. Češi doslova zuří, stát ji ještě podporuje

Důchody jsou vždy velmi ošemetnou záležitostí, která vyvolává značné diskuze. Obzvlášť v dnešní době, kdy stoupá nerovnost ve společnosti. Právě důchodci jsou aktuálně přitom skupinou, na kterou současná krize dopadá nejméně. Veškeré zdražování je jim totiž kompenzováno formou mimořádných valorizací, které byly v minulém roce hned tři.

Nerovnost roste

Spolu se stále stoupajícími důchody však začíná být větší a větší rozdíl i mezi samotnými důchodci. Zatímco někteří musí stále vystačit s penzí ve výši třeba jen 11 tisíc korun, další už pobírají klidně 20 nebo 30 tisíc měsíčně. Vše je bohužel nastaveno tak, že se díky procentuálně vypočteným valorizacím dále více navyšují vyšší důchody než ty nižší. Nerovnost se tedy prohlubuje.

Nejnovější události potom vedou k tomu, že rozdíly mezi důchodci se ještě zvětší. Jak se totiž ukázalo, v důchodovém systému se v důsledku několika mimořádných valorizací objevila díra. Díky ní je výrazně výhodnější požádat letos o předčasný důchod s odloženou výplatou, než jít do penze standardně příští rok.

Rozdíl dosahuje i několika tisíc korun, který budou lidé žádající o důchod letos, dostávat více oproti těm, kteří tak učiní až příští rok. Nad touto nespravedlností a především nehospodárným nakládáním se státními prostředky se v pořadu Otázky Václava Moravce rozhořčil bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Foto: Shutterstock

Zásek do rozpočtu

Ten se vyjádřil velmi ostře s tím, že absolutně nechápe, jak si stát v této situaci počíná. Ano, mohla vzniknout díra v systému, avšak tu je třeba co nejdříve zalepit. Jenže namísto toho úředníci ministerstva sociálních věcí a správy sociálního zabezpečení vystupují v televizi a ještě lidem doporučují, aby tohoto nedostatku využili.

Výsledek? Obrovské fronty na pobočkách ČSSZ, protože každý chce získat tisíce korun k důchodu navíc. Kromě toho, že je to nespravedlivé vůči ostatním důchodcům, kteří tuto možnost neměli, ve velkém to také zatíží už tak haprující důchodový systém.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Katka
Katka
1 rok

Dobrý den, důchodcům a ostatním přidávají a nikdo nemluví o minimální mzdě v lednu řeknou že minimální mzdu nezvednou, protože na to nemá stát nebo přidají 800 hrubého. Fiala rozdává a mi nemáme pomalu co jíst, je to hnus. Já půjdu do důchodu až v 70 letech a v kolika se chodivalo dřív? 54? ještě si na důchod musím šetřit

Last edited 1 rok by Katka
Pavel
Pavel
1 rok

Důchodový systém si nastavili podle svých privátních potřeb nejbohatší morální odpadlíci skrze amorální poslanecké odpadlíky ve Sněmovně atd., aby mohli tito milionáři i po odchodu do důchodu maximalizovat své zisky a tak odsávat ze státní kasy co největší částky. A tak si stát naprosto nesmyslně hýčká stále se zvětšující skupinu důchodců-milionářů, kterým při valorizacích přidává nezasloužené částky v řádu tisíců. Na druhé straně důchodcům se starobními důchody pod devět tisíc korun stát při valorizacích přidává částky v řádu desetikorun. Stát tak jasně vyjadřuje pohrdání vůči nejchudším lidem, nadržuje nejbohatším a podporuje razantní rozevírání sociálních nůžek mezi samotnými starobními důchodci. Solidarita… Číst vice »

Jarmila
Jarmila
1 rok

Tedy Ti co se zlobi- tak jak máte opracované léta? Já třeba 46, tak nevím proč bych si, pokud mohu neužila zaslouženého důchodu. I když né tak vysokého jak se tady píše. Tak si spočítejte, kolik let jste pracovali, v Kika jste odešli do důchodu? A to za totality jsem měla vedlejší pp

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Jarmila

A jak si mohli invalidé odpracovat 46 let ? Máte nějaký návod, aby i oni měli podle vašich pochybných kritérií “zasloužený” důchod ? Sobectví v důchodovém systému se příliš zahnízdilo.

Jarmila
Jarmila
1 rok
Reply to  Pavel

Příště upřesněte za koho kopete. Samozřejmě, že né všichni mohli pracovat, ale jsou co mohli a nepracovali. Známe je, že? Pak taky měli chlapa haviřa, tak co by šla do roboty. I to známe. Ale brečí všichni. My jsme národ až běda! Ve všem. A ne se zase dotýká článek tohoto typu. Tak příště vážení, pište laskavě konkrétně. Pokud jste toho schopni. Hezký den

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jarmila

Myslíte, že žena, která měla “chlapa haviřa” nedělala doma nic? Možná ta, která bydlela v paneláku…pokud neuznáváte domácí práce jako práci.
Taky jste si mohla vzít “haviřa”.

Nepřízpůsobiví, které máte na mysli, nemají na důchod nárok vůbec – pokud nemají odpracovaný určený počet let – takže je nemíchejte dohromady s lidmi, kteří se ocitli v invalidním důchodu díky úrazu nebo nemoci – to se může stát každému a není to žádný med – navíc musí tito lidé ještě poslouchat plky lidí jako jste vy.
Je to pro vás dost konkrétní?