Češi by měli platit 25krát vyšší daň z nemovitosti, tvrdí investiční bankéř

Už se naplno hovoří o tom, že státní rozpočet je v této podobě neudržitelný a bude nutné najít způsoby, jak do něj doplnit příjmy. O tom, že by se snad někde mělo šetřit, se naopak diskuze nevede a rozhazuje se vesele dál a dál. Nejjednodušší způsob, který stát má, přitom představuje navýšení daní.

Jak poroste daň?

A tou vůbec nejspolehlivější daní je daň z majetku, v tomto případě konkrétně z nemovitosti. Tu totiž člověk jen tak neskryje a stát o ní dobře ví, takže ho může jednoduše zkasírovat. Je ale také pravdou, že daň z nemovitosti je v Česku poměrně nízká. Minimálně tehdy, pokud to srovnáme se západními zeměmi.

Ministerstvo financí už pracuje na tom, jakým způsobem by se měla tato daň z vlastnictví domu, bytu nebo pozemku navýšit. Hovoří se o tom, že by zpočátku mohla vzrůst na dvojnásobek. To by bylo ještě únosné, jakkoliv stoprocentní navýšení jakékoliv daně nezní příliš pozitivně.

Ve veřejné debatě se však bohužel začínají objevovat skutečně nebezpečné názory, kterým by se nakonec mohlo dostat sluchu, pokud se ukáže, že státní rozpočet skutečně protéká jako cedník. Například zkušený investiční bankéř Ondřej Jonáš v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že by se daň z nemovitosti měla navýšit na 25násobek současného stavu.

Foto: Shutterstock

Jinde prý běžné

Znamenalo by to, že lidé za svůj byt nebo dům nebudou platit jednotky tisíc korun, nýbrž desítky až stovky tisíc každý rok. To už je skutečně velký zářez do rozpočtu. Je přitom s podivem, že něco takového je schopen navrhnout bankéř, který velkou část svého života pracoval na Západě.

Právě odtud však své názory čerpá. V západních zemích jsou totiž takto vysoké daně z nemovitostí prý obvyklé. Velkou roli přitom hraje také lokalita, kde se bydlení nebo pozemek nachází. Například na lukrativních místech v blízkosti služeb nebo vody se platí mnohonásobně více než někde, kam je problém se vůbec dopravit.

Podle bankéře by podobné navýšení daně z nemovitosti mělo být ale doprovázeno zevrubnou změnou daňového systému, kdy by například měla poklesnout pro změnu daň z příjmů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 měsíc

Já bych daně zrušil skoro všechny, vždyť nás jen okrádají, výplatu mam zdaněnou a i stavba/koupě/dědictví nemovitosti už bylo zdaněno, tak co dalšího chtějí? To samé v obchodech: výplata zdaněná, zboží zdanil výrobce, tak proč platím DPH, když stát žádnou hodnotu nepřidal??? A ti co se ptají kde teda mají politici ty peníze vzít, třeba ze svých platů co se nedaní, protože ta daň se jim vrací do rozpočtu! Všem v politice minimální mzdu, protože se má našemu státu pomáhat z přesvědčení a né pro peníze od koryta. To by jste pak koukaly co je peněz v rozpočtu a jak… Číst vice »

Marie
Marie
1 měsíc

Chtějí zvýšit daně z nemovitostí,❗PTÁM se ❗dala nám vláda na to??? Abychom si mohli koupit, být nebo zahrádku,museli jsem “poctivě” pracovat,
(žádnou dovolenou u moře)
Kdyby nám to dáli oni,tak proč ne🧐
Kdyby oni nebrali také nehorázné pláty,😱 byla by kasa plnější, nemyslíte???

Lenacia
Lenacia
1 měsíc

a že jenom v Německu je minimální plat v přepočtu na české platy 50 tisíc měsíčně to pan bankéř nedodá.. nejdřív zaplaťte své občany, pak jim zvyšujte daně

Stanislava
Stanislava
1 měsíc

…no to je úžasný, byty v komunistických panelácích, které se dnes kupují a prodávají za miliony, se ještě pro jistotu zdaní na desetitíce …
Proč vlastně na ty komouše nadáváme, vždyť zanechali slušné dědictví.. .

Michal
Michal
1 měsíc

Tak jestli mě stát chce donutit ke krádežím, tak vše v nejlepším pořádku.
Teď mám 120k čistého ročně a ani na příspěvek na bydlení nedosáhnu.
Tak pak asi chodit pro příspěvky se zbraní, nebo budu žebrat.

To ať mě stát rovnou popraví a dům vyletí do vzduchu i s okolními 😡

Adam Novák
Adam Novák
1 měsíc

Vážení, když si tady stěžujete, koho jste volili v prezidentských volbách 2023, senátních a parlamentních volbách 2022 a 2021? Jestli jste volili 5koalici a Petra Pavla, pak si nestěžujte…

Last edited 1 měsíc by Adam Novák
Jan
Jan
1 měsíc

Zvolte si takové lidi a pak brečet nad rozlitem mlékem to je ono

Antonín
Antonín
1 měsíc

Pan bankéř na západě hodně zbohatl.Teď doma s penězi machruje.Ať jde dělat za minimální mzdu 15 hodin denně a pak ukáže jak všechno platit.

Karel
Karel
1 měsíc

Proc nejdeme do ulic a placeme zde kde to nikdo necte