Češi dávají prášek do pračky špatně. Pak se diví, že jim prádlo zvláštním způsobem zapáchá

Praní v automatické pračce se jeví jako poměrně bezproblémová záležitost. Roztříděné prádlo dáte do bubnu, přidáte prášek a nastavíte program. Zbytek už obstará pračka za vás. Přesto se může stát, že prádlo, které z ní vytáhnete, neodpovídá vašim představám.

Může za to množství prášku?

Vždy berte ohled na to, jak moc máte špinavé prádlo. Kolik ho je a jestli máte pračku s horním nebo bočním plněním. Roli hraje také skutečnost, jak moc je voda ve vaší oblasti tvrdá.

Pokud použijete prášku málo, prádlo se pořádně nevypere. Použijete-li ho ale hodně, zůstanou na vašem oblečení mýdlové zbytky, které mohou za lepkavý dojem a zatuchlý zápach.

Příliš velké množství prostředku znamená, že v prádle chybí nečistoty, které by se navázaly na povrchově aktivní látky v prášku. Tyto nevyužité molekuly zůstávají v pěně a usazují se na tkaninách, protože je nelze zcela vymáchat. Po usušení se začnou rozkládat a tento proces vydává nepříjemný žluklý zápach, i když je prádlo vyprané a vyžehlené.

Použití nedostatečného množství prostředku má bohužel podobné účinky. Může také vést k nepříjemnému zápachu. Malé množství prášku způsobí, že nejsou k dispozici molekuly, které na sebe navážou nečistoty nebo mastnotu, aby je rozpustily. Tvorba pěny v pračce je v tomto případě velmi nízká. 

Výsledkem je, že špína zůstává ve vodě a znovu se ukládá na textil během máchání. Při jejím rozkladu pak na suchém prádle opět vzniká nepříjemný zápach.

Foto: Shutterstock

Nepřeplňujte a čtěte návod

Z těchto důvodů není dobré přidávat prostředek od oka, ale řídit se pokyny na jeho obalu. Máte-li pračku s horním plněním, přidejte prášek rovnou do bubnu a teprve potom do něj vložte prádlo. U praček s bočním plněním ho nasypte do příslušné zásuvky. Pračku nepřeplňujte.

U praček s bočním plněním by se vám měla do horní části bubnu v pohodě vejít dlaň. Pokud se nevejde, část oděvů raději vyndejte. U praček s horním plněním by vložené kousky neměly přesahovat z bubnu ven tak, abyste je tam zavřením museli městnat.

Obecně se na jedno praní doporučuje přibližně 110 ml prášku, je-li vaše oblečení ale hodně špinavé, klidně dalších sto přidejte.

U tekutých gelů je to pouze 35 – 52 ml, pokud je prádlo hodně znečištěné. Gel je mnohem koncentrovanější, než prášek. Stejně tak kapsle, pokud je používáte, stačí jedna. Ve všech případech ale můžete použít více přípravku, pokud žijete v oblasti s velmi tvrdou vodou.

Když si nejste jisti, je-li množství vámi použitého prostředku správné, klidně nastavte na pračce po skončení programu ještě další máchání.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments