Je to tady. Stát jde sebrat důchodcům v Česku peníze. Budou se muset uskromnit

Na důchodce v České republice se žene jedna nepříjemnost za druhou. Kromě toho, že čísla v důchodovém systému přestala vycházet a nějaké větší nárůsty penzí proto v příštích letech absolutně nepřicházejí v úvahu, jsou tu i další faktory, kvůli kterým si senioři pohorší.

Proč to dělají?

Předně jde o novinku, o které se dosud příliš nemluvilo, ale která na důchodce od 1. července 2024 dopadne plnou silou. Ministerstvo financí si totiž usmyslelo, že lidé v důchodovém věku již nemají nárok na státní podporu na důchodovém spoření.

Právě tento finanční produkt mnozí důchodci prioritně využívali, jelikož jim přišel nejvýhodnější. “Ano, mám důchodové spoření a nerozumím, proč nás z něj teď chtějí vyloučit. Vždyť si takto spoříme jen na zadní vrátka,” říká pan sedmdesátiletý pan Karel.

Nemá tak úplně pravdu v tom, že by byl z důchodového spoření vyloučen. Může ho využívat dále, jen ať už nepočítá s tím, že mu na něj stát bude přispívat. Ministerstvo argumentuje tím, že nedává smysl, aby si na důchod s příspěvkem spořili ti, kdo již penzi od státu pobírají.

Foto: Shutterstock

Ztratí se velké peníze

Je přitom zajímavé, že maximální státní příspěvek byl naopak pro všechny ostatní navýšen. Jakoby se tak stát zbavil části střadatelů a těm ostatním mohl přilepšit. Je jen logické, že se to důchodcům, ale ani penzijním společnostem vůbec nelíbí.

Ty přitom upozorňují na skutečnost, že celý systém důchodového spoření přijde o velké peníze. “V krátkodobém období je ve hře odliv až 100 miliard korun. V průzkumu, který pro nás provedla agentura Ipsos, tři čtvrtiny lidí s nárokem na důchod uvedly, že v penzijním spoření po zrušení příspěvku nechtějí pokračovat nebo o tom uvažují,” uvedl Jan Sedláček z Asociace penzijních společností.

Čtěte také: Důchodci v Česku začali dostávat drsné SMS. Pokud vám přijde, vyluxují vám všechny úspory

Zároveň jde o nečekaně velký počet lidí, kterých se to týká. Penzijní fondy aktuálně využívá přibližně 1 milion Čechů, kteří už jsou v důchodovém věku. Ti všichni přijdou o peníze. Navíc se to může stát i zpětně, pokud by smlouvu vypověděli dříve než po pěti letech spoření.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
23 dní

Tato paní dovede pouze strašit důchodce. Je zřejmě ve službách Babiše a spol.

Ladislav
Ladislav
23 dní

Okrádají důchodce aby si sami mohli přidat mají málo statisícové platy jim nestaci

jeník
jeník
24 dní

proč se neuskromní vláda poslanci senátoři jsou tam na dvě věci