Češi dělají na letištích velkou ostudu. Jedním nešvarem jsou doslova pověstní, kapitáni letadel zuří

Málokdo se celý rok netěší na letní dovolenou. Češi jsou přitom dobře známí tím, že na tento požitek nedají dopustit. Je zde dnes naprostým standardem cestovat na týden či dva k moři, a to stále častěji letecky. Dnes už je to běžné i pro nízkopříjmové skupiny, které často neváhají se kvůli dovolené i zadlužit.

Bezstarostné chování

Bohužel mají Češi na letištích stále nemalé problémy. Jak uvedli experti pro server TN.cz, ani značné zkušenosti s létáním, které za posledních pár desítek let nabrali, příliš nepomohly. Zatímco v devadesátých letech lidé běžně na letiště chodili na poslední chvíli, kdy pak naráželi na již zavřené přepážky a měli velký problém dostat se do letadla, v poslední době je častější jiný nešvar.

Lidé sice na letiště dorazí předpisově, tak jak jim uloží cestovní kancelář. Jde tedy o dvou až tříhodinový náskok, který mají před odletem. Obvykle se hned nahrnou k odbavovací přepážce, kde odevzdají zavazadla a dostanou své letenky. Následně projdou kontrolou a už se cítí jako na dovolené.

Podle ředitele letového provozu na pražském letišti Martina Kučery získávají lidé v ten moment pocit bezstarostnosti. Letiště v těchto prostorách navíc skýtají celou řadu lákadel, ať už jsou to restaurace nebo zajímavé obchody. Lidé si zkrátka začínají užívat a zapomínají na čas. Případně mají pocit, že v tento moment už jim letadlo nemůže uletět a někdo pro ně případně přijde.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné čekání

Pak bohužel často dochází k trapným momentům. Zatímco letecká společnost otevře bránu a začne vpouštět cestující do letadla, někteří stále vysedávají u piva nebo kávy. Následně potom ale uslyší své jméno vyvolávané na celém letišti. A je jasno. Dotyčný není příliš zběhlý v cestování a někde se nám zapomněl. K tomuto vyvolávání dochází pouze u pasažérů, kteří se odbavili a je předpoklad, že se nacházejí někde na letišti. Pokud k odbavení nedorazíte, společnost vás hledat nebude a bere se to tak, že neletíte.

Někteří lidé jsou bohužel natolik otrlí, že ani na první vyhlášení nereagují a ještě si v klidu dopijí nebo dojedí. Personál letadla už je přitom ve stresu, protože se potřebuje připravovat k odletu. Je přitom na kapitánovi, aby rozhodl, zda dále čekat nebo nikoliv. Zatímco dříve byla benevolence především u charterových letů pro cestovky větší, dnes už mohou notoričtí opozdilci narazit a letadlo jim může vcelku snadno odletět, pokud na výzvu rychle nezareagují.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

a) aby se kapitán nezbláznil b) ostudu dělají primárně bezpečnostní KOntroly, prtže jsou abs k ničemu c) lidi nejsou ovce, ač se tak často chovají d) být na letišti 2,3 hodiny předem jen proto, že personál nezvládne odbavit dřív? e) a když má letadlo zpoždění, vadí kapitánovi, že lidi čekají x hodin? f) a že kapitánovi nevadí zbytečný bezpečnostní KOntroly, kde jsme při x hod. zpoždění prošli 4ma KOntrola a na každý mi zabavili něco g) že kapitánovi nevadí, že jsme měli problém se šňůrou od sluchátek, kdy zabít se dá i pěstí nemluvě že nějaká teta se na palubě… Číst vice »

Ladislav
Ladislav
1 rok

Mně spíš prudí to debilní typicky české tleskání poté co se opět dotknou kola ranveje.
Je to jako říct pilotovi , jsme opravdu šťastní , že jsme ten let s tebou přežili 😉🙋‍♂️

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Ladislav

To ale dělají všichni, nejvíc jsem zažil tleskat Angličany

Last edited 1 rok by Marek
Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Ladislav

to tleskání je předčasné, rychlost je asi 200 km/h, může sjet z dráhy, nedobrzdit, apod.

Ilona
Ilona
1 rok
Reply to  Ladislav

No někdy je to přistání opravdu tvrdé ..se ani nedivím.

Petr
Petr
1 rok

Já nevím jak kdo,ale v pátek jsem odlétal na dovolenou a letištním rozhlase jsem neslyšel jediné české jméno,vše cizinci.

Kosmik
Kosmik
1 rok

Z důvodu bezpečnosti by letadlo s naloženým kufrem bez pasažéra neměl letět. Ale třeba se to změnilo.

JirkaJJ
JirkaJJ
1 rok
Reply to  Kosmik

Ano, proto ty opozdilce taky vyvolávají. Protože v opačném případě to znamená najít opozdilcovo zavazadlo a vyložit ho. Jinak by se s nějakým vyvoláváním neštvali a prostě uletěli… Tenhle předpis že zavazadlo nesmí letět bez pasažéra byl mimochodem zaveden kvůli několika teroristickým útokům kdy v kufru člověka co neletěl byla bomba…

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Kosmik

aby pokud kufr bouchne tak aby z toho majitel kufru taky něco měl?

Bohuslav
Bohuslav
1 rok

Co mají pasažéři dělat, když má letadlo i 6 hodin zpoždění ?

Jaroslav Storek
Jaroslav Storek
1 rok
Reply to  Bohuslav

No přece chlastat.

Beata papikova
Beata papikova
1 rok

Jen jsem ještě k svému komentáři chtěla dodat za chápu i letiště že chce taky vydělat a prodava se alkohol já na letišti tak na palubě a lidí toho využijí ale pak ať se letiště nedivím jak to pak dopadá na letištích a v letadlech tak čemu se divit je to byznys a riziko takže není chyba jen na pasážerech ale i na letištím personálu když je opilí už pouští na palubu !!

George
George
1 rok
Reply to  Beata papikova

Jednoduché řešení, je čas odletu,tak odletím. Příště už si to troubové rozmyslí a čas si pohlídají. 🙂

Michal
Michal
1 rok
Reply to  George

a když je čas odletu o x hod opožděn tak mají troubové čekat a držet hubu? co, ty chytráku

Beata papikova
Beata papikova
1 rok

Já dost často létám Tunisko Turecko ale taky jsem nepochopila i personál letiště Praha že pustí na palubu do letadla na mol opilého člověka jednalo se o UK ženu která běhala po palubě a polévala vínem lidí jak je tohle možný že ji tam vůbec personál pustil a pokračovala dál v pití urážela lidí sedla jsi do uličky a provokovala až po chvily se objevil Stewart a přikázal ji sednout a tohle se stalo asi před 2 roky ale i tak letisni personál pouští opilé lidí na palubu !to by vůbec se nemneli stát a vůbec opilil na letišti!

Josef
Josef
1 rok

Mě osobně by vadilo sedět někde 2 až 3 hodiny a ještě dávat na letišti za kafe 3x tolik než stojí normálně ani náhodou NE

Bohuslav
Bohuslav
1 rok
Reply to  Josef

ty si můžeš při čekání zopáknout češtinu

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Bohuslav

že sem tak smělej, co tam má dle vás pepa špatně?

Filip
Filip
1 rok
Reply to  Josef

Proto chodím čekat do salonku, kde mám vše zdarma.